top of page

Dolar, Fed kredi anketinin ardından yükseldi, yen dustu.

Federal Rezerv'in yaptığı bir anketin ABD bankalarının ikinci çeyrekte daha sıkı kredi standartları ve daha zayıf kredi talebi bildirdiğini göstermesinin ardından Pazartesi günü güçlenen dolar, artan faiz oranlarının ekonomi üzerinde etkili olduğuna dair bir işaret.

Fed'in hem işletmelere hem de tüketicilere yönelik üç aylık Kıdemli Kredi Yetkilisi Görüş Anketi veya SLOOS, bankaların 2023'ün geri kalanında standartları daha da sıkılaştırmayı beklediklerini gösterdi.

New York'taki Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, "Tabii ki, daha yüksek bir faiz ortamında, borç verme standartlarında bir sıkılaşma ve aynı zamanda talepte bir yumuşama görmeyi beklersiniz" dedi.

Doların altı majör para birimi karşısında bir ölçüsü olan dolar endeksi , seansın erken saatlerinde çok az değişiklik göstermesinin ardından %0.28 yükseldi.

Chandler, Cuma günü Haziran ayı için ABD işsizlik raporunun muhtemelen güçlü olacağını ve yine Haziran ayı için gelecek haftaki Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) enflasyonun bir yıl öncesine göre ilk kez artan hızını gösterebileceğini söyledi.

"Bazı insanlar bunun buzdağının görünen kısmı olduğunu düşünüyor. Benzin fiyatları artıyor" dedi.

Cuma günkü tarım dışı istihdam, Eylül sonunda Fed'in faiz oranı kararını şekillendirecek birkaç veri noktasından ilki olacak. O tarihten önce merkez bankası liderleri, Fed'in 24-26 Ağustos'ta Jackson Hole, Wyoming'de küresel ekonomideki yapısal değişimlerin odak noktası olacağı sempozyumuna katılacak.

Kıdemli Joe Manimbo, "ABD'den gelen verilerin ABD ekonomisinin dirençli bir resmini çizmeye devam edip etmediğini görmemiz gerekecek ve eğer devam ederse, bu doların en azından bugün ile Jackson Hole arasında su üzerinde yürümesine yardımcı olabilir" dedi. Washington'daki Convera'da pazar analisti.

Euro, verilerin Avrupa'da ekonomik büyümenin yükseldiğini ve enflasyonun yavaş yavaş düştüğünü göstermesinin ardından erken kazanımlarından geri çekildi. Euro %0.2 düşüşle 1.0993$ oldu.

Geçen hafta Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) faiz oranları üzerindeki kontrolünü gevşetmesinin ardından yen kayıplarını artırdı, ancak para birimi dolar karşısında Mart ayından bu yana ilk aylık kazancını kaydetti.

BoJ'un Pazartesi günü yaptığı yeni müdahalenin ardından dolar, yen karşısında %0.78 artışla 142.250'de.

Tüccarlar BoJ'nin aşırı düşük faiz oranlarını koruma hamlesinin sonuçlarını belirlemeye çalışırken, tahvil getiri eğrisi kontrolü (YCC) politikasını daha esnek hale getirmeye ve uzun vadeli faiz tavanı savunmasını gevşetmeye çalışırken yen Cuma günü düşüşe geçti.

BoJ'un getirileri sabit tutma politikası geçen yıl Japon para birimi üzerinde ağır bir baskı oluşturdu ve Pazartesi günü yapılan yeni müdahale, bunun devam edebileceğini gösterdi.

Japonya'nın gösterge niteliğindeki 10 yıllık devlet tahvili getirisi, dokuz yılın en yüksek seviyesine çıkarak merkez bankasını yükselişini yavaşlatmak için ek alım operasyonları yapmaya teşvik etti.

Asya'nın diğer yerlerinde veriler, Çin'in açıkta kalan Avustralya doları ve Çin hisse senetlerinin ülkenin sıçrayan ekonomik toparlanmasını hızlandırmak için alınan ek önlemler haberleriyle yükselmesine rağmen, Çin'in imalat faaliyetinin Temmuz ayında art arda dördüncü kez düştüğünü gösterdi.

Avustralya Doları %1,05 artışla 0,6717 $'a yükseldi ve offshore yuan , Pazartesi günü Çin Devlet Konseyi'nin otomobil, gayrimenkul ve hizmet sektöründeki tüketimi eski haline getirmeye ve artırmaya yönelik tedbirlere ilişkin duyurusundan destek alarak dolar başına %0,08 düşüşle 7,1433 oldu.

Dolar, yen karşısında Mart ayından bu yana ilk aylık kaybını ve euro ve sterlin karşısında art arda ikinci aylık kaybını bildirdi. Doların güçlenmesindeki en önemli itici güç, geçen haftaki 25 baz puanlık artışla sona ermiş olabilir.

Cuma günü yayınlanan veriler, temel fiyat baskısının azalması ve Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) üzerindeki oranları artırmaya devam etmesi yönündeki baskının hafiflemesi ile yıllık ABD enflasyon oranının Haziran ayında iki yılı aşkın bir süredir en yavaş temposunda yükseldiğini gösterdi.

Euro, euro bölgesi enflasyonunun Temmuz ayında daha da düştüğünü göstermesinin ardından yükseldi ve blok, 2023'ün ikinci çeyreğinde beklenenden daha büyük bir genişleme ile büyümeye döndü.

Euro aylık yaklaşık %1'lik bir kazanç hedefliyor. Geçen haftaki Avrupa Merkez Bankası politika toplantısı, Eylül ayında bir faiz duraklaması olasılığını gündeme getirdi, ancak Rabobank analistleri Pazartesi günkü verilerin "ECB'nin hem daha uzun bir tutma hem de başka bir zam için tartışmasına izin verdiğini" söyledi.

Sterlin, İngiltere Merkez Bankası'nın (BoE) Perşembe günkü politika toplantısı öncesinde %0,13 düşüşle 1,2833 dolardan işlem gördü, ancak aylık %1,0 artış kaydetti. Piyasalar, 25 ve 50 baz puanlık artış arasında eşit olarak bölünmüştür.
17 görüntüleme0 yorum

留言


bottom of page