top of page

Dolar, Fed tutanakları ve ABD enflasyon testi öncesinde tutunma eğiliminde

Dolar Çarşamba günü büyük ölçüde aralıklı seyrediyor, ancak traderların faiz oranı görünümüne ilişkin daha fazla ipucu için merkez bankasının günün ilerleyen saatlerinde yayınlanacak politika toplantısı tutanaklarını beklemesiyle Fed'in güvercin yorumlarının baskısını sürdürüyor.

Son günlerde çok sayıda Fed yetkilisi, ABD merkez bankasının para politikasını başlangıçta düşünülenden daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duymayabileceğinin sinyallerini verdi.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic Salı günü merkez bankasının borçlanma maliyetlerini daha fazla artırmasına gerek olmadığını söyledi ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de günün ilerleyen saatlerinde benzer açıklamalarda bulundu.

Amerikan doları Çarşamba günü döviz sepeti karşısında iki haftanın en düşük seviyesine yakın bir seviyedeydi ve en son 105,80 seviyesinde bulunuyordu.

Sterlin üç haftanın en yüksek seviyesi olan 1,23035 dolara yükselirken, euro en son 1,0604 dolar alarak Salı günkü iki haftadan fazla bir sürenin zirvesi olan 1,0620 dolardan çok da uzakta değildi.

Macquarie'nin küresel döviz ve faiz oranları stratejisti Thierry Wizman, "Fed daha fazla faiz artırımından uzaklaşıyor ve onun sıkılaştırma eğilimi de Aralık ayına kadar düşebilir" dedi.

ABD Hazine tahvili getirileri de Fed'in güvercin yorumlarının ardından benzer şekilde düşük seyrederken, tipik olarak kısa vadeli faiz beklentilerini yansıtan iki yıllık getiri Salı günü %4,9260 ile bir ayın en düşük seviyesine ulaştı. En son %4,9990 seviyesindeydi.

Gösterge 10 yıllık getiri %4,6407 seviyesinde gerçekleşti.

Şimdi odak noktası, Fed'in Çarşamba günü ilerleyen saatlerde gerçekleştireceği Eylül ayı politika toplantısının tutanaklarına çevrildi; bu tutanaklar, faiz oranı görünümüne ilişkin daha fazla ipucu sunabilir. ABD enflasyon verileri ertesi gün açıklanacak.

Commonwealth'ten döviz stratejisti Carol Kong, "Piyasaların özellikle Federal Açık Piyasa Komitesi'nin son nokta grafiğindeki 25 baz puanlık ekstra artış tahminini takip edip etmeyeceğiyle ilgileneceğini düşünüyorum" dedi. Avustralya Bankası (OTC: CMWAY ) (CBA).

"Hafif güvercin olarak algılanan herhangi bir yorum, getirilerdeki gevşemenin devam edebileceğini ve bunun ABD doları üzerinde daha fazla baskı oluşturabileceğini düşünüyorum."

ÇİN YARDIMI MI?

Avustralya doları bir haftanın en yüksek seviyesi olan 0,6445 dolara yükselirken, Yeni Zelanda doları iki ayın en yüksek seviyesi olan 0,6056 dolara yükseldi. Çin'in yeni teşvik önlemlerini değerlendirdiğini ancak daha sonra bu kazanımları tersine çevirdiğini belirten bir raporun da katkısı oldu.

İki Antipodean para birimi genellikle yuan için likit vekil olarak kullanılır.

Avustralyalı son olarak %0,12 düşüşle 0,64235 dolardan işlem görürken kivi % 0,31 düşüşle 0,6029 dolara geriledi.

Bloomberg News'in Salı günü bildirdiğine göre, hükümet ekonominin Pekin'in yıllık büyüme hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için yeni bir teşvik turu getirmeye hazırlanırken, Çin 2023 bütçe açığını artırmayı planlıyor.

"Piyasalar, geçtiğimiz yıl büyük ölçekli bir teşviki serbest bırakma konusunda isteksiz oldukları göz önüne alındığında, hükümetin büyük ölçekli bir teşvik uygulayıp uygulamayacağı konusunda hâlâ oldukça temkinli. Bu yüzden piyasaların bu raporun gerçek olup olmadığından biraz emin olmadığını düşünüyorum." CBA'den Kong.


"Eğer bu rapor doğruysa ve Çinli yetkililer büyük bir teşvik paketiyle çıkarsa, bu açıkça (yuanı) ve Çin ekonomisine bağlı para birimlerini artıracaktır."

Yuan hem kara hem de denizaşırı piyasalarda dolar karşısında çok az değişiklik gösterdi; karadaki yuan dolar başına 7,2942'de son buldu.
6 görüntüleme0 yorum
bottom of page