top of page

Dolar, Fitch'in ABD notunu düşürmesine aldırış etmiyor ve güçlü istihdam verileriyle ilerliyor

Yatırımcıların Fitch'in ABD kredi notunun düşürülmesine aldırış etmemesiyle birlikte dolar Çarşamba günü yükseldi ve Temmuz ayında özel istihdam bordrolarında beklenenden daha büyük bir artış olduğunu gösteren veriler, işgücü piyasasının direncine işaret ederek doları destekledi.

ADP Ulusal İstihdam raporuna göre, özel maaş bordroları geçen ay 324.000 arttı ve Reuters'in anket yaptığı ekonomistlerin tahmin ettiği 189.000'den fazla artış gösterdi.

ABD işgücü piyasası, Federal Rezerv'in Mart 2022'den bu yana faiz oranlarını 525 baz puan artırmasının ardından kademeli olarak yavaşlıyor. Ancak Atlanta Fed'in üçüncü çeyrek için %3,9'luk reel GSYİH büyüme tahmininin gösterdiği gibi, ekonomi güçlü olmaya devam ediyor.

State Street (NYSE: STT ) Küresel Danışmanlar Baş Yatırım Stratejisti Michael Arone, "Dolar, güçlenmeye devam eden ekonomik verilere yanıt olarak muhtemelen daha fazla yükseliyor ve bu nedenle piyasa, Fed'in oranları artırmaya devam edeceğini düşünüyor" dedi. Boston'da.

Diğer ülkelere kıyasla bu faiz oranı farklılıkları genişlemeye veya güçlü olmaya devam edecek” dedi. "Dolar, güvenliğe doğru bir miktar kaçışla birlikte ralli yapıyor."

ABD para biriminin altı akran karşısında bir ölçüsü olan dolar endeksi , %0.57 artışla üç haftanın yeni zirvesine ulaştı. Dolar endeksi, 18 Temmuz'daki 15 ayın en düşük seviyesinden %3,0 yükseldi.

Fitch Salı günü ABD'nin kredi notunu AAA'dan AA+'ya indirerek, iki ay önce bir borç tavanı krizi kararı alınmasına rağmen Beyaz Saray'dan öfkeli bir tepki aldı ve yatırımcıları şaşırttı.

Raporda, önümüzdeki üç yıl içinde muhtemel mali bozulmaya ve hükümetin faturalarını ödeme kabiliyetini tehdit eden en alt düzeydeki borç tavanı müzakerelerine atıfta bulunuldu.

Goldman Sachs (NYSE: GS ) bir notta , not indiriminin yeni mali bilgi içermediğini belirterek, not indirimi nedeniyle satmak zorunda kalacak anlamlı Hazine sahipleri olduğuna inanmadığını da sözlerine ekledi.

Analistler doların güvenli liman statüsünden faydalandığını söylerken, euro %0,37 düşerek 1,0941 $'a gerilerken, dünyanın en çok işlem gören döviz çiftinde de çok az olumsuz tepki geldi.

Not indirimi dünya çapında risk iştahını vurdu ve MSCI'nin küresel hisse senedi performansı göstergesi %1,55 düştü.

Tüccarlar, BOJ'un Cuma günü faiz oranları üzerindeki kontrolünü gevşetmek için yaptığı hamlenin sonuçlarını hala değerlendirirken, tüccarlar Japonya Merkez Bankası'nın para politikası konusundaki tutumunu değerlendirirken, yen başlangıçta bazı son kayıplarını geri aldı.

Yen daha sonra çok az değişiklikle işlem gördü ve %0,07 artışla dolar başına 143,24'e yükseldi.

Vali Yardımcısı Shinichi Uchida Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının kararının, büyük çaplı teşviği daha sürdürülebilir hale getirmeyi amaçladığını ve aşırı düşük oranlardan çıkışın başlangıcı olmadığını söyledi.

Sterlin, gün için %0,45 düşüşle 1,272 dolardan işlem gördü.

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü faiz oranlarını belirliyor ve piyasa, mevcut %5'ten 25 veya 50 baz puanlık bir artış sağlayıp sağlayamayacağı konusunda belirsiz.

Avustralya doları, daha önce Haziran ayından bu yana en düşük seviyesi olan 0,657 $'a geriledikten sonra %1,00 düşerek 0,655 $'a geriledi.

Salı günü Avustralya Merkez Bankası'nın faiz oranlarını tutması ve sıkılaştırmayı bitirebileceğinin sinyalini vermesinin ardından, önceki seansa göre keskin düşüşünü sürdürüyordu.
13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page