top of page

Dolar, güçlü euro ile bir ayın en düşük seviyesinin yakınında yuvarlandı.

Dolar Cuma günü önde gelen emsalleri karşısında bir ayın en zayıf seviyesine yakın geriledi, tüccarların Avrupa'nın daha erken faiz oranlarını artıracağına bahse girmesi ve hisse senedi rallisinin daha güvenli varlıklara olan talebi düşürmesi nedeniyle güçlenen avronun zarar görmesi.

Yeni Zelanda doları, tüketici güvenindeki düşüşün ortasında düşerken, kripto para birimi eter rekor seviyeye tırmandı.

Dolar endeksi Eylül 27 beri görülmemiş bir düzeye - euro dahil olmak üzere altı ana rakipleri karşısında para ölçer, küçük 93.277 de yakın Perşembe günkü düşük seviyesine, 93.354 de değiştirildi.

Euro, 28 Eylül'den bu yana ilk kez bir gecede 1.1692$'a kadar yükseldikten sonra 1.16855$'da büyük ölçüde yatay seyretti.


ir başka geleneksel güvenli liman olan yen karşısında dolar, geçen hafta ulaştığı neredeyse üç yılın en yüksek seviyesi olan 114.695'ten kademeli olarak gerilemeye devam ederek 113.50'de çoğunlukla değişmeden kaldı.


Wall Street'te bir gecede dahil olmak üzere art arda rekor seviyelere yükselen kazanç odaklı bir ralli ile desteklenen küresel hisse endeksi bu hafta rekor bir zirvenin zirvesine yükseldi.

Euro Perşembe günü, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın bazı çevrelerde merkez bankasının güvercin duruşunu teyit etmede yeterince ileri gitmediği şeklinde yorumlanmasının ardından yükseldi.


Döviz piyasaları merkez bankası faaliyetleri etrafında oynak hale geldi. Büyük hamleler Çarşamba günü Kanada Merkez Bankası'nın şahin yorumlarıyla başladı ve Perşembe günü Avustralya Merkez Bankası'nın bir eylemi ve ECB'nin açıklamaları ile devam etti - hepsi ABD Federal Rezervi ve İngiltere Bankası'nın gelecek haftaki toplantılarından önce.


Fed'in gelecek yıldan itibaren faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte teşvikleri önümüzdeki aydan itibaren azaltmaya başlaması bekleniyor.


TD Securities stratejistleri bir notta, Lagarde'ın "geri tepmesi yeterince güçlü değildi" ve euronun yakın vadede 1.1680 doları test etmesinin yolunu açtı.Ancak, bunun ötesinde ekstrapolasyon (euro gücü) faiz indiriminin açıklanacağı Fed toplantısından bir hafta önce büyük bir soru gibi görünüyor" dediler.

2 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page