top of page

Dolar Güçleniyor, 2015'ten Bu Yana En İyi Yılını YaşıyorSİNGAPUR (Reuters) - Dolar Cuma günü güçlendi ve Federal Rezerv'in agresif para politikası sıkılaştırması ve küresel büyüme görünümüne ilişkin endişelerin desteğiyle yedi yılın en iyi performansını sergileme yolunda ilerliyor.

Doları bir sepet para birimi karşısında ölçen ABD dolar endeksi , bu yıl %8'den fazla artarak 2015'ten bu yana en yüksek seviyesini gördü. En son 103,99'da sabit kaldı.

Fed, Mart ayından bu yana, doları yılın büyük bölümünde talepte tutan bir hareket olan artan enflasyonu azaltmak için toplam 425 baz puanlık faiz artırımına gitti.

Ancak merkez bankasının daha önce korkulduğu kadar yüksek oranları yükseltmek zorunda kalmayacağına dair beklentiler, doların yükselen rallisini gevşetmesine neden oldu. ABD dolar endeksi bu çeyrekte %7'nin üzerinde düştü.

Bank of Singapore döviz stratejisti Moh Siong Sim, "Kral doların tacını kaybetmesini ve doların gelecek yılın ortasında daha kararlı bir dönüş yapmasını bekliyorum" dedi.

Tersine, aşırı güvercin bir Japonya Bankası, şahin bir Fed karşısında Japon yeni için acı anlamına geliyordu. Yıldan bugüne kadar %13'ten fazla düşüş göstererek 2013'ten bu yana en kötü performansını sergiledi.

Ancak BOJ'un tahvil getiri kontrolünde geçen hafta yaptığı sürpriz değişiklik, yatırımcıların merkez bankasının tartışmalı politikasını yakında tamamen terk edebileceğine dair bahis oynamasına neden olarak kırılgan para biriminde bir toparlanmaya yol açtı.

Yen en son %0.4 yükselerek dolar karşısında 132.47 oldu.

Sim, "Soru, daha fazlasının gelip gelmeyeceğidir," dedi. "Ama bence Japonya için temel zemin yenin lehine dönmeye başlıyor."

Euro %0,04 düşüşle 1,0656$'a geriledi ve bu yıl, zayıf avro bölgesi büyümesi, Ukrayna'daki savaş ve Fed'in şahin tutumunun baskısıyla %6'dan fazla düşüş yolunda.

Tek para birimi, bu yılın başlarında neredeyse yirmi yıldır ilk kez dolar karşısında paritenin altına düşmüştü.

Sterlin %0,01 düşüşle 1,2053 $'a geriledi ve siyasi dramayla dolu çalkantılı bir yılı yaklaşık %11'lik bir düşüşle 2016'dan bu yana en kötü seviyeye getirmeye hazır görünüyor.

Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'ndan politika yapıcılar, ekonomilerine zarar verme pahasına da olsa enflasyonu dizginlemek amacıyla gelecek yıl daha fazla faiz artırımına gidileceğinin sinyallerini verdiler.

Mizuho Bank ekonomi ve strateji başkanı Vishnu Varathan, "İnatçı maliyet şoklarının ortasında politikayı daha agresif bir şekilde sıkılaştırmak zorunda kalan ECB ve BoE, Avrupa'yı oldukça derin bir durgunluğa sürükleyecek neredeyse kesin" dedi.

Diğer yerlerde, Avustralya Doları yıllık yaklaşık %7'lik bir düşüşe doğru ilerliyordu ve en son %0.02 artışla 0.6778$'a yükseldi.

Yıldan bugüne kadar %7'den fazla düşüşle 2015'ten bu yana en kötü seviyeye ulaşan kivi %0,31 düşüşle 0,6330 dolara geriledi.

Genellikle Çin yuanı için likit vekil olarak kullanılan her iki para birimi de Çin'in yeniden açılmasının gidişatından muhtemelen ipuçları alacaktır.

Çin'in katı "sıfır COVID" politikasında bu ay U dönüşü, sağlık sisteminin bir enfeksiyon dalgasıyla başa çıkmak için mücadele etmesine ve ülkelerin Çin'den gelen yolculara kaldırımlar koymasına neden oldu.

En son dolar başına 6.9701 alan offshore yuan , Çin sıkı COVID kısıtlamalarının etkilerinden sıyrılmaya devam ederken, bu tür verilerin ilk kez kullanıma sunulduğu 2011'den bu yana en kötü yıllık performansı olan yıllık yaklaşık %9 düşüşe yöneldi.


OCBC'de para birimi stratejisti Christopher Wong, "2023'e gelindiğinde, acil odak büyümeye odaklanacak. Bir yandan küresel büyüme yavaşlıyor ... ancak diğer yandan Çin'in yeniden açılması umut veriyor" dedi.

"Sorun, (Çin'de) hızlı yeniden açılışın bazı ülkelerde veya bölgelerde yeni dalgaları tetikleyip tetiklemediği ve bunun yeni kısıtlamalara yol açıp açmayacağı. Bu, yakın vadede hissiyatı baltalayabilir."

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page