top of page

Dolar güçleniyor ve euro, faiz indirimi iddialarının artmasıyla üç haftanın en düşük seviyesinde

Euro, Perşembe günü tüccarların Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) Mart 2024'ten itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki bahislerini yoğunlaştırmasıyla üç haftanın en düşük seviyesine gerilerken, dolar bu haftaki önemli istihdam verileri öncesinde sabit kaldı. .

Euro %0,07 düşüşle 1,0757 dolara gerileyerek 14 Kasım'dan bu yana en düşük seviyesini gördü. Tek para birimi bu hafta %1 kayıpla Mayıs ayından bu yana en dik haftalık düşüşe doğru ilerliyor.

Yatırımcılar, ECB'nin Mart toplantısında faiz oranlarını düşürme ihtimalinin yaklaşık %85 ​​olduğunu ve gelecek yılın sonuna kadar yaklaşık 150 baz puanlık bir gevşemenin fiyatlandırıldığını tahmin ediyorlar.

ECB üyesi ve Bank of France başkanı Francois Villeroy de Galhau, Çarşamba günü yayınlanan bir Fransız gazetesine verdiği röportajda, faiz indirimi sorununun 2024'te ortaya çıkabileceğini söyledi.

Villeroy, "Enflasyondaki düşüş düşündüğümüzden daha hızlı gerçekleşiyor" dedi.

ECB, faiz oranlarını gelecek hafta Perşembe günü belirleyecek ve faiz oranlarını mevcut rekor seviye olan %4'te bırakması neredeyse kesin, ancak odak noktası yetkililerin oran görünümüne ilişkin yorumları olacak.

Reuters anketine katılan ekonomistlerin az bir çoğunluğu, ECB'nin gelecek yılın ikinci çeyreğinde, daha önce düşünülenden daha erken bir zamanda, ilk faiz indiriminin kesin zamanlaması konusunda yeni bir çekişmeyle faiz oranlarını düşürmesini bekliyor.

Dolar, yatırımcıların diğer merkez bankaları için faiz indirimi iddialarını artırmasıyla Kasım ayındaki %3'lük düşüşün ardından bu ay yükselişe geçti.

ABD para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi %0,038 artışla 104,17 ile Çarşamba günü ulaştığı iki haftanın en yüksek seviyesi olan 104,23'ün biraz altında kaldı. Endeks bu hafta %0,9 yükselişle Temmuz ayından bu yana en güçlü haftalık performansını sergiledi.

Çarşamba günü yayınlanan veriler, ABD'de özel istihdamın Kasım ayında beklenenden daha az arttığını gösterdi; bu da işgücü piyasasının kademeli olarak soğuduğuna dair bir başka işaret.

İşgücü piyasasının daha net bir resmini görebilmek için yatırımcıların dikkati artık Cuma günkü tarım dışı istihdam verileri üzerinde olacak.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) döviz stratejisti Carol Kong, "Çeşitli işgücü piyasası istatistikleri, ABD işgücü piyasasının yavaş yavaş gevşediğini gösteriyor" dedi . "Bizim görüşümüze göre, finansal piyasaların uzun zamandır beklediğimiz ABD resesyonunu fiyatlaması için işgücü piyasasında keskin bir zayıflama gerekiyor."

Son zamanlarda açıklanan yumuşayan ekonomik veriler ve ABD Merkez Bankası yetkililerinin yorumları, merkez bankasının faiz artırım döngüsünün sonuna geldiği ve Mart ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki beklentileri artırdı.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, bir önceki haftaki %50'ye kıyasla Mart ayında faiz indirimi olasılığını %60 olarak fiyatlıyor. Fed'in gelecek yıl 125 baz puanlık faiz indirimi yapmasını bekliyorlar.

Ancak analistler piyasaların çok agresif olduğu konusunda uyardı.

Credit Agricole (OTC: CRARY ) CIB döviz stratejisti David Forrester, "Piyasa, Fed'in 2024'e doğru yapacağı faiz indirimleri için fazla agresif fiyatlanıyor ve bu nedenle bu fiyatlamada bir düzeltmenin daha güçlü bir USD yaratmasını bekliyoruz" dedi .

Kanada Merkez Bankası'nın Çarşamba günü gecelik faiz oranını %5'te tutması ve emsallerinin aksine kapıyı başka bir artışa açık bırakmasının ardından Kanada doları ABD'li mevkidaşı karşısında %0,10 kayıpla dolar başına 1,36'ya geriledi.

Merkez bankası, ekonomik yavaşlama ve fiyatlarda genel bir gevşeme olduğunu kabul ederken, hâlâ enflasyon konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Japon yeni dolar karşısında %0,47 değer kazanarak dolar başına 146,59'a yükseldi ve hafta başında dokunduğu üç ayın en yüksek seviyesi olan 146,23'e yakın oldu.


Dolardaki yumuşaklığın yanı sıra Japonya Merkez Bankası'nın negatif faiz politikasına yakında son vereceğine dair beklentiler, yen'i diplerinden yukarı çekti ve Kasım ayı ortasında gördüğü dolar başına yaklaşık 33 yılın en düşük seviyesi olan 151,92'den uzaklaştırdı.

BOJ Başkanı Kazuo Ueda Perşembe günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının kısa vadeli borçlanma maliyetini negatif bölgeden çıkardıktan sonra faiz oranlarını hedefleyeceği çeşitli seçeneklere sahip olduğunu söyledi.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page