top of page

Dolar, geçen haftaki satışların ardından istikrar kazandı; Çin yuanı zayıf GSYİH'dan etkilendi.

ABD doları, bu yılın en kötü haftalık düşüşünü yaşadıktan sonra Pazartesi günü Avrupa saatlerinde dengelenirken, zayıf Çin büyüme verileri yuan üzerinde baskı oluşturdu.

Doları diğer altı para birimi karşısındaki sepet karşısında takip eden Dolar Endeksi, 03:05 ET (07:05 GMT) itibarıyla, geçen hafta %2,2 düşerek Kasım ayından bu yana bir haftalık en keskin düşüşünü yaşadıktan sonra 99,597 seviyesinden marjinal bir düşüşle işlem gördü .

Dolar satış sonrası istikrar kazandı

Geçen hafta dolar endeksi , Çarşamba günü tüketici fiyatları ve Perşembe günü üretici fiyatları olmak üzere beklenenden zayıf gelen enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in faiz artırımını sonlandıracağı görüşünü desteklemesinin ardından Nisan 2022'den bu yana ilk kez 100 seviyesinin altına düştü. önümüzdeki hafta son bir artıştan sonra döngü.

Analistler, "Dolar uzun pozisyonları hızla buharlaşıyor, ÜFE rakamları ABD'deki dezenflasyonist anlatıyı neredeyse doğruluyor. Dolardaki düşüş momentumuna karşı net bir karşı argüman bulmak zor, ancak hareket gergin görünüyor, bu nedenle olası geçici düzeltmeleri izleyin" dedi. ING'de, bir notta.

NY Empire state imalat endeksi seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve bunu hafta içinde ABD perakende satışları , ilk işsizlik başvuruları ve inşaat izinleri , konut başlangıçları ve mevcut ev satışları ile ilgili raporlar izleyecek .

Ancak bu rakamların, Fed'in bu ayın sonlarında yapacağı 25 baz puanlık artışın bu yılki son zam olacağı söylemini değiştirmesi pek olası değil.

Çin büyümesi ikinci çeyrekte yavaşladı

USD/CNY, Pazartesi günü erken saatlerde açıklanan Çin'in ikinci çeyrek gayri safi yurt içi hasılasının önceki çeyreğe göre %0,8 büyüdüğünü ve önceki çeyrekte görülen %2,2'den önemli ölçüde yavaşladığını göstermesinin ardından %0,5 artışla 7,1744'e yükseldi.

Yıllık bazda, GSYİH, büyük ölçüde geçen yıl COVID'den etkilenen döneme kıyasla daha düşük bir temel sayesinde ikinci çeyrekte %6,3 büyüdü ve bu, %7,3'lük büyüme beklentilerinin altında kaldı.

Bu durgun büyüme, tacirlerin ekonomik büyümeyi teşvik etmek için teşvikleri artırıp artırmadığını görmek için Çin hükümetine bakmalarına neden oluyor.

Avro hala talep görüyor

EUR/USD %0,1 artışla 1,1238'e yükselirken, euro geçen hafta %2,4 artışla 16 ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra rağbet görmeye devam ediyor.

Avrupa Merkez Bankası'nın önümüzdeki hafta faiz oranlarını bir kez daha yükseltmesi bekleniyor. Euro'nun en büyük ekonomisi Almanya'da enflasyon seviyeleri Haziran'da diğer Avrupa Birliği ülkeleriyle uyumlu hale getirildiğinde yıllık bazda %6,8'e yükseldi.

Bu, ECB'nin orta vadeli hedefinin üç katından fazladır ve yıl ilerledikçe daha fazla oran artışına ihtiyaç duyulabileceğini göstermektedir.

ING, "Bu aşamada USD'deki düşüş söylemine karşı güçlü bir karşı argüman oluşturmak zor görünüyor ve büyük ve muhtemelen aşırı gergin bir hareketin ardından bir miktar düzeltme mümkün olsa da, yakın vadeli görünüm EUR/USD için genel olarak yükseliş eğilimini sürdürebilir."

Öte yandan GBP/USD , geçen haftaki 15 aylık zirvesinin hemen altında işlem görerek 1,3081'e geriledi. USD/JPY, Japonya Merkez Bankası'nın politika toplantısı öncesinde düşen ABD tahvil getirileriyle güçlenen yen ile %0,2 düşerek 138,47 oldu. gelecek hafta.

AUD/USD %0,4 düşerek 0,6809'a geriledi ve Avustralya doları,iki ülke arasındaki tarihi ticaret bağları göz önüne alındığında yuan ile birlikte değer kaybetti.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page