top of page

Dolar geriledi, bu hafta Fed toplantısı ve GSYH verileri gündemde


Pazartesi günü dolar düşüş yaşadı ancak bu hafta gerçekleşecek olan ABD Fed toplantısı öncesinde yüksek seviyelerde işlem görmeye devam etti.

Amerikan dolarının 6 majör dövizin ticaret ağırlıklı sepeti karşısında performansını ölçümleyen ABD dolar endeksi, %0,1 düşüşle 92,885’e gerileyerek geçen hafta gördüğü üç buçuk ayın yükseği 93,194’ün altına düştü.


USD/JPY %0,2 düşüşle 110.34 olurken GBP/USD 1,3741’e geriledi. EUR/USD %0,1 artışla 1,1778 olurken AUD/USD %0,2 kayıpla 0,7348’den alıcılandı.

Bu haftanın en önemli olayı Fed’in iki günlük politika toplantısı. Bu toplantıda politik bir değişiklik beklenmiyor ancak merkez bankası, yüksek ekonomik büyüme ile enflasyon trendi ışığında tahvil alım programıyla ilgili bir zaman çizelgesine işaret edebilir.

ING analistleri, “tahvil azaltımının ne zaman olacağı belli olmasa da kullanılan ton, 2022 dördüncü çeyreğinde ilk faiz artışı ile birlikte bu yıl dördüncü çeyrekte başlayabileceğine dair görüşü genel olarak destekleyebilir” dedi.


Bu hafta önemli ABD verileri de var. Özellikle ikinci çeyrek GSYH’nin yıllık %8,6 oranında büyüme göstermesi bekleniyor. Bir önceki çeyrekte bu oran %6,4 olmuştu.

Bu iyimserliğe risk oluşturan gelişme ise ABD’deki artan COVID-19 vakaları. Bu durum Fed’in son toplantısından sonra ortaya çıktı ancak aşı programı, aşılı nüfus için vaka ile hastanede tedavi arasındaki bağı kırmış görünüyor.

Delta varyantından kaynaklı enfeksiyon sayıları dünya genelinde artıyor. Çin, Ocak sonundan bu yana en yüksek vaka sayısını raporlarken Japonya’da da vakalar artıyor ve Tokyo Olimpiyatlara ev sahipliği yapıyor.

Avrupa’daki vaka sayıları da artış trendinde ancak Euro Bölgesi, bu hafta yayınlanacak ikinci çeyrek GSYH verisinde ilerleme görebilir. Bölge teknik bir resesyondan çıkarken Cuma günkü rakamların, çeyrek bazda %1,5 genişleme göstermesi bekleniyor.

Bununla birlikte euro, geçen hafta dolar karşısında Nisan’dan beri gördüğü en düşük seviyeye düştükten sonra baskı altında olmaya devam edebilir. Avrupa Merkez Bankası (ECB), enflasyon konusunda daha güvercin bir tavır almaya yaklaşarak gelecek rehberliğini, faiz oranlarında 2024 yılına kadar bir artışın olası olmayacağı şeklinde değiştirdi.

15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page