top of page

Dolar haftaya yükselişle başladı


Cuma günü ABD’den gelen kişisel tüketim harcamalarının artış göstermesi, enflasyonun yeniden yükselişe geçtiğine dair endişeleri artırdı. Verilerin ardından piyasalarda Fed’den gelecek üç toplantıda toplamda 75 baz puanlık faiz artışı beklentisi de şimdiye kadarki en yüksek seviyeye çıktı.

ABD 10 yıllık tahvil faizi %4’e doğru yükselmeye devam ederken dolar endeksi 105,35’e çıkarak son yedi haftanın zirvesini gördü.


Dolar küresel piyasalarda yükselişini hızlandırdı

Tahvil faizi ve endekste yaşanan yükselişin etkisiyle dolar, yeni haftaya da pozitif başladı. Euro, dolar karşısında 1,0540’a gerileyerek 6 Ocak sonrası dip seviyeyi gördü.

Gelişen ülke paralarının tamamı karşısında Şubat ayını kazançla geçiren dolar, TL karşısında 18,88 seviyesi yakınında işlem görüyor. Küresel ve yurt içi gelişmelere tepki vermeyen dolar/TL’de genellikle işlem hacminin zayıf olduğu saatlerde kısa süreli 19 üzeri ataklar yaşanırken, gün içinde ise dar banttaki sıkışıklık devam ediyor.

Paritedeki kaybın etkisiyle Cuma günü 19,80 tabanına yaklaşan euro/TL, bugün 19,89’dan işlem görüyor.

Bugün yurt içinde dış ticaret rakamları, Euro Bölgesi’nden güven endeksi, ABD’den ise dayanıklı mal siparişleri ve konut rakamları takip edilecek.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page