top of page

Dolar iş şokunun ardından yaraları yalıyor; Enflasyonun soğumasıyla Avustralya düşüşe geçti

TOKYO (Reuters) - Yatırımcıların ABD'de beklenenden zayıf gelen istihdam verilerinin Federal Reserve'ün daha fazla faiz artırımı ihtimalini azalttığına dair iddiaları ile dolar Çarşamba günü bir buçuk ayın en sert düşüşünü yaşadı.

Japon yeni, Hazine getirilerindeki düşüşün ABD para birimine olan desteği ortadan kaldırmasıyla, 10 ayın en düşük seviyesi olan 147.375'ten gece boyunca toparlanmasının ardından dolar başına 146 civarında seyrediyor.

Avustralya doları, enflasyonun Temmuz ayında ekonomistlerin öngördüğünden daha fazla soğumasının ardından iki haftanın en yüksek seviyesinden düştü.

Çin yuanı, ülke merkez bankasının yeniden beklenenden çok daha güçlü bir resmi orta nokta belirlemesinin ardından offshore ticarette 10 ayın en düşük seviyesinin üzerine çıktı.

Kripto para birimi bitcoin, türünün ilk örneği olan spot bitcoin borsa yatırım fonunun önünü açabilecek bir mahkeme kararının ardından önceki oturumda 2.000 dolardan fazla yükselerek yaklaşık iki haftanın en yüksek seviyesi olan 28.142 dolara ulaştıktan sonra hafifçe geriledi.

Yen ve euro da dahil olmak üzere gelişmiş piyasadaki altı emsal para birimine karşı para birimini ölçen ABD doları endeksi, ABD JOLTS iş açılış verilerinin 2-2'ye sert bir şekilde düşmesinin ardından gece boyunca 104,36 gibi yüksek bir seviyeden geri çekildikten sonra 103,57'de pek değişmedi . Temmuz ayında 1/2 yılın en düşük seviyesi.

City Index piyasa analistlerinden Matt Simpson, "Tüccarlar artık Fed'in zirve faiz oranı umuduyla zayıf ABD verilerine duyarlı olduğundan, JOLTS istihdam raporunu destekleyen herhangi bir verinin ardından USD ayılarının atak yapmasını bekliyorum" dedi .

"Bu, getirilerin ve ABD dolarının zirveye çıkmasıyla ilgili bir heyecan getirse de, bunun ikinci kademe istihdam verilerine yanıt olduğu ve bu hafta açıklanacak çok daha fazla veri olduğu göz önüne alındığında biraz dikkatli olmamızı öneririz." Simpson, tarım dışı maaş bordroları raporunu ekledi.

Para politikası beklentilerine en duyarlı olan iki yıllık Hazine tahvil getirisi, 18 baz puan (bps) kadar düşerek %4,871'e geriledi ve ardından Asya işlem saatlerinde %4,9 civarına toparlandı.

10 yıllık tahvil getirisi Salı gününün en düşük seviyesi olan %4,106'ya yakın seyrediyor; en son 11 Ağustos'ta görülen seviye %4,13 civarındaydı.

Dolar Salı gününden bu yana %0,2 oranında değer kazanarak 146,14 yen satın aldı.

Euro, bir gecede %0,56 yükseliş yaşadıktan sonra %0,1 düşüşle 1,08675 dolara geriledi.

Para piyasası yatırımcıları şu anda Fed'in 20 Eylül'de faiz oranlarını sabit tutma ihtimalini %86,5 olarak tahmin ediyor, ancak Kasım ayındaki bir sonraki toplantıda faiz artırımı ihtimali 50/50'ye yakın.

Yatırımcılar son zamanlarda güçlü veriler nedeniyle şahin Fed bahislerini artırmıştı. Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, hala çok yüksek olan enflasyonu soğutmak için daha fazla sıkılaştırmaya ihtiyaç duyulabileceğini söyledi ancak aynı zamanda dikkatli hareket edileceğine de söz verdi.

Bu arada Avustralya enflasyonu Temmuz ayında 17 ayın en düşük seviyesine geriledi ve bu da Merkez Bankası'nın gelecek haftaki politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutması yönündeki argümanı güçlendirdi.

Avustralya doları, son işlem öncesindeki verilerin ardından %0,46 kadar düşüş göstererek %0,17 düşüşle 0,64685 dolara geriledi .


Çin yuanı offshore piyasalarda hafif zayıflayarak dolar başına 7,2929'a geriledi ancak 17 Ağustos'un en düşük seviyesi olan dolar başına 7,3490'ın oldukça üzerinde kaldı.

Çin Halk Bankası, karadaki işlemler için resmi orta noktayı, Reuters'in tahmininden yaklaşık 1.000 pip daha güçlü olan 7,1816 olarak belirledi; bu, ay ortasından bu yana her gün yaptığı bir şey.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page