top of page

Dolar iki ayın en yüksek seviyesi yakınında, yen ise 146/$ yakınlarında seyrediyor

ABD doları, yatırımcıların para politikasının gidişatına ilişkin ipuçları için Federal Rezerv Başkanı'nın bu haftaki konuşmasına bakmasıyla Çarşamba günü iki ayın en yüksek seviyesine yaklaşırken, yen dolar başına 146 civarında seyrederek yatırımcıların bu konuda tahminlerde bulunmasına neden oldu. herhangi bir müdahale.

ABD para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi , Salı günü ulaştığı iki ayın en yüksek seviyesi olan 103,71'den çok da uzak olmayan 103,55 seviyesindeydi. Endeks ağustos ayında %1,6 arttı ve iki aylık kayıp serisine son verme yolunda ilerliyor.

Singapur'daki OCBC'den döviz stratejisti Christopher Wong, döviz piyasasının yaz aylarındaki volatilitedeki durgunluğun ortasında ve Fed'in bu hafta Jackson Hole, Wyoming'de yapacağı merkez bankası sempozyumu öncesinde bastırıldığını söyledi.

Yatırımcıların büyük bahisler oynamak konusunda isteksiz olduğu bir ortamda, gözler Fed Başkanı Jerome Powell'ın 24-26 Ağustos'ta yapılması planlanan etkinlikte yapacağı konuşma üzerinde yoğunlaşıyor. Yatırımcılar Fed'in para politikası yolunu ölçmek için onun sözlerini analiz edecekler.

Son zamanlarda gelen güçlü ABD ekonomik verileri, yaklaşmakta olan resesyona ilişkin endişelerin azalmasına yardımcı oldu ancak enflasyonun hala Fed'in %2 hedefinin oldukça üzerinde olması nedeniyle yatırımcılar, merkez bankasının faiz oranlarını daha uzun süre daha yüksek bir aralıkta tutabileceği konusunda temkinli davranıyor.

Wong, "Piyasalar daha erken (politika) değişimlerin veya daha uzun süre daha yüksek seviyelere çıkmanın ipuçlarını bekliyor" dedi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin Salı günü yaptığı açıklamada, Fed'in ekonominin yavaşlamaktan ziyade yeniden hızlanmaya başlaması olasılığına açık olması gerektiğini ve bunun ABD merkez bankasının enflasyonla mücadelesine potansiyel etkileri olacağını söyledi.

CME FedWatch aracı, piyasaların Fed'in gelecek ayki politika toplantısında onay alması ihtimalini %86 olarak fiyatladığını gösterdi, ancak ABD merkez bankasının yıl sonuna doğru bu yıl bir kez daha faiz oranlarını artırma ihtimali şu anda zayıf. yükselen.

Nuveen CIO'su Saira Malik, Eylül ayı toplantısında olası bir duraklamanın ardından ek artış potansiyelinin fazla tasarruflardaki azalmayla birlikte yıl sonuna doğru tüketici ivmesini zayıflatabileceğini söyledi.

Yen, Asya saatlerinde %0,20 artışla dolar başına 145,59'a yükseldi ancak geçen hafta ulaşılan dokuz aylık dönüm noktası olan 146,565'ten çok da uzakta değildi, bu durum yatırımcıların herhangi bir müdahale işaretini temkinli bir şekilde izlemesi nedeniyle gergin durumda kalmasına neden oldu.

Dolar geçen yıl müdahaleyi tetikleyen 145 yen'in üzerine çıkınca, Tokyo'nun yakında para birimini desteklemek için piyasaya adım atacağına dair spekülasyonlar artmaya başladı.

Tokyo'nun 2010-2012'deki müdahalesi sırasında Japonya Merkez Bankası'nın döviz bölümünün başkanı olan Atsushi Takeuchi, yen 150'yi geçmedikçe ve başbakan Fumio Kishida için büyük bir siyasi baş ağrısına dönüşmedikçe Japonya'nın müdahale etmekten vazgeçeceğini söyledi.

Takeuchi, "Yetkililerin aklında genellikle belirli bir çizgi yoktur. Ancak 150 gibi önemli eşikler, anlaşılması kolay olduğundan siyasi nedenlerden dolayı önemlidir" dedi.

Diğer para birimlerinde euro %0,07 artışla 1,0852 dolara yükseldi ve bir gecede gördüğü iki ayın en düşük seviyesi olan 1,0833 dolardan biraz uzaklaştı.


Avustralya doları %0,40 artışla 0,645 dolara, Yeni Zelanda doları ise %0,29 artışla 0,596 dolara yükseldi.

Kripto para birimlerinde, Bitcoin en son %0,77 artışla 26.049 dolara yükseldi ve bir gecede iki ayın en düşük seviyesi olan 25.350 dolara ulaştı.8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page