top of page

Dolar, Jackson Hole öncesinde sakin seyrediyor; Sterlin resesyon korkusuyla zayıf

ABD doları Perşembe günü Avrupa ticaretinde, Jackson Hole Sempozyumu'nun başlaması öncesinde zayıf ekonomik veriler sonrasında Hazine getirilerinin gerilemesiyle gecelik kayıplarının ardından sakinleşti.

Doların diğer altı para biriminden oluşan sepet karşısındaki performansını takip eden Dolar Endeksi , Çarşamba günü yaklaşık %0,2 düştükten sonra 03:20 ET (07:20 GMT) itibarıyla %0,1 artışla 103,427 seviyesinde işlem gördü.

Dolar ABD tahvil getirilerindeki düşüşle baskılandı

Dolar Çarşamba günü, ABD'de iş faaliyeti büyümesinin Şubat ayından bu yana en zayıf performansını gösterdiğini göstermesinin ardından geri çekildi; bu durum, yatırımcıların yavaşlayan ekonomik faaliyetin Federal Rezerv'e faiz oranlarını yüksek tutmak için daha az hareket alanı sağlayacağını düşünmeleri nedeniyle ABD Hazine tahvil getirilerinin onlarca yılın en yüksek seviyelerinden geri çekilmesine yol açtı.

Haberlerin ardından 10 yıllık ABD tahvil getirileri 13 baz puan düşerek %4,198'e geriledi; bu, üç aydan fazla bir sürenin en keskin bir günlük düşüşünü gerçekleştirdikten sonra Perşembe günkü seansta %4,184'e geriledi.

Bununla birlikte piyasa, Fed başkanı Jerome Powell'ın enflasyona karşı sert davranmaya devam etmesi halinde ABD para biriminin değer kazanabileceği bir konuşmanın yapılacağı Jackson Hole sempozyumunun başlamasını beklerken hareketler küçüktü .

ING'deki analistler bir notta, "Jackson Hole'un başlamasıyla birlikte... ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın şahin mesajını yinelemesinin maddi riskiyle birlikte, dolardaki herhangi bir düşüş eğilimi sağlam bir ivme bulmakta zorlanabilir" dedi.

Sterlin resesyon korkusuyla zayıfladı

EUR/USD 1,0859 seviyesinde büyük ölçüde yatay işlem görürken,Çarşamba günkü iş faaliyeti verilerinin hem euro bölgesi hem de İngiltere ekonomileri için önümüzdeki zorlu aylara işaret etmesinden sonra GBP/USD %0,2 düşüşle 1,2706'ya geriledi.

Almanya'da iş faaliyetleri Ağustos ayında son üç yılın en hızlı temposunda daralırken, Britanya'nın iş faaliyetleri beklenmedik bir şekilde daralarak resesyon risklerini artırdı.

Bu veri, hem Avrupa Merkez Bankası'nın hem de İngiltere Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele amacıyla faiz artırımına ne ölçüde devam edeceği konusunda şüphe yarattı .

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Eylül ayında ECB'nin duraklama sinyalini vermişti ancak Birleşik Krallık tüketici fiyatlarının Temmuz ayında hala %6,8 artması ve merkez bankasının %2'lik orta oranının üç katından fazla artması nedeniyle BOE'nin önümüzdeki ay bir kez daha faiz artırımı yapması bekleniyordu. - vadeli hedef.

Reuters anketine göre ekonomistler şimdi BOE'nin Banka Faiz Oranını yalnızca bir kez daha artırarak 21 Eylül'de %5,50'ye çıkarmasını bekliyor, ancak ekonomistlerin önemli bir azınlığı hala faiz oranlarının bu yıl daha da yükseleceğini bekliyor.

Türkiye Merkez Bankası yeniden faiz artırımına hazırlanıyor

USD/TRY %0,1 artışla 27,2199'a yükselirken, Türkiye Merkez Bankası'nın genel olarak politika faizini bu hafta %20'ye yükseltmesi beklenirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eski Wall Street bankacısı Hafize Gaye Erkan'ı başkan olarak atamasının ardından Haziran ayında başlayan sıkılaştırma döngüsü devam etti.

ING, "Şu ana kadar, son aylardaki politika sıkılaştırma hızının (900 baz puan) piyasa beklentilerini hayal kırıklığına uğrattığını söylemek doğru olur" dedi. "Ve bugün bir hafta vadeli repoda 250 baz puanlık bir faiz artırımının daha %20'ye çıkarılması, enflasyonun %50'ye yakın seyretmesi göz önüne alındığında, reel faiz oranlarını hâlâ derinden negatif bölgede bırakacaktır."

Asya'da dar ticaret aralıkları

Asya'da yen yaklaşık 10 ayın en düşük seviyesinden toparlandıktan sonra USD/JPY %0,2 artışla 145,13'e, AUD/USD %0,2 düşüşle 0,6463'e, USD/CNY %0,1 artışla 7,2822'ye yükseldi. PBOC'nin önemli ölçüde daha güçlü bir günlük orta nokta sabitlemesi daha.

12 görüntüleme0 yorum
bottom of page