top of page

Dolar keskin kayıplardan toparlandı; Merkezde Fed toplantısı

ABD doları Cuma günü erken Avrupa ticaretinde yükseldi ve tacirler zayıf Çin enflasyon verilerinin ardından güvenli bir sığınak ararken önceki seanstaki keskin kayıpların ardından toparlandı.

02:55 ET (06:55 GMT), doları diğer altı para birimi karşısında izleyen Dolar Endeksi , bir önceki seansta %0,7'den fazla kayıpla günlük en büyük düşüşü olan %0,1 artışla 103,358'den işlem gördü. haftalar içinde.

Güvenli liman dolar, Çin verilerinden destek aldı

Çin tüketici enflasyonunun Mayıs ayında bir önceki aya göre gerilediğini ve üretici enflasyonunun yedi yılın en keskin hızında gerilediğini gösteren verilerin ardından Cuma günü erken saatlerde dolar talep gördü .

Bu, son iki hafta içinde Çin'den gelen ve dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin ve bölgesel büyümenin önemli bir itici gücünün COVID darbesinden kurtulmak için mücadele ettiğini gösteren bir dizi zayıf ekonomik okumanın ardından geldi.

Bu, Çin hükümetini önümüzdeki aylarda daha destekleyici önlemler almaya itebilir, ancak bu muhtemelen yuanı doların yararına olacak şekilde daha da zayıflatacaktır.

USD/CNY %0,1 artışla 7,1215'e yükselirken, yuan altı ayın en düşük seviyeleri civarında seyrediyor.

Dolar, Mart ayından bu yana en kötü haftasını geçirmeye devam ediyor

Bununla birlikte, ABD para birimindeki bu sıçrama, zayıf istihdam verilerinin Federal Rezerv'in bir yıllık faiz artırım döngüsünde bir duraklamaya işaret etmesinin ardından önceki seansta yaşanan ağır kayıpların ardından geldi .

Mart ortasından bu yana en kötü haftasını geçirmeye hazırlanan dolar, haftada %0,6 düştü.

Perşembe günü açıklanan veriler , işsizlik maaşı için yeni başvurularda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta 1,5 yıldan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi.

İstihdam piyasasındaki zayıflama belirtileriyle birlikte, Salı günü Mayıs ayı için en son tüketici fiyatları endeksinin açıklanması , merkez bankası yetkililerinin faiz oranlarına ilişkin kararlarını almak için bir araya gelmesinden hemen önce ortaya çıktığı için büyük önem taşıyor.

ECB'den de Guindos konuşmaya hazırlanıyor

EUR/USD , ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos'un seansın ilerleyen saatlerinde Madrid'deki bir etkinlikte konuşma yapmasıyla birlikte %0,1 düşerek 1,0777'ye geriledi.

Merkez bankasının bir kez daha faiz artırımına gitmesi beklense de, tüccarlar Avrupa Merkez Bankası'nın gelecek haftaki politika belirleme toplantısı öncesinde rehberlik arayacaklar .

Nisan ayı için İtalyan sanayi üretimi verileri de seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak ve ayda sadece %0,1 artarak yıllık %4,1 düşüş bekleniyor .

Öte yandan, GBP/USD bir ayın en yüksek seviyesi yakınında 1,2562'ye yükseldi, AUD/USD 0,6717'de yatay işlem gördü ve USD/JPY %0,4 artışla 139,41'e ulaştı.

USD/TRY %1,7 artışla 23,4950'ye yükselirken, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın ABD finans yöneticisi Hafize Gaye Erkan'ı Türkiye merkez bankası başkanlığına atamasının ardından lira dolar karşısında bir başka rekor seviyeye geriledi.

Bu hamleler, Türk para politikasında, ülke ekonomisinin daha yüksek faiz oranlarından etkilenebileceğini görebilecek ortodoksiye doğru bir dönüşü işaret ediyor.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page