top of page

Dolar, kritik veri öncesi 7 haftanın zirvesine yükseldi


Küresel piyasalar ABD’de enflasyonun yeniden yükseliş eğilimi göstermesiyle Fed’in faiz artışlarına Mart sonrasında da devam edeceğini fiyatlıyor. Ocak ayına göre küresel risk iştahının azaldığı ve doların yükselişe geçtiği bu ay veriler de yakından takip ediliyor.


Gözler ABD verilerinde


Bugün açıklanacak kişisel gelir ve harcamalar ABD’de hanehalkının tüketim ya da tasarruf noktasındaki tercihini gösteriyor. Enflasyon öncü datası olan bugünkü verilerde beklentiler harcamaların %1 üzerinde artış göstermesi yönünde. En son Haziran 2022’de aylık %1 artış gösteren harcamalar Kasım’da %0,1 ve Aralık’ta %0,2 oranında düşüş kaydetmişti.


Harcamalarda artış görüldü


ABD enflasyon sepetinde Ocak ayında giyim %0,8, ev eşyası harcamaları %0,5 ve eğlence harcamaları %0,3 oranında artış kaydetti.


Veri öncesi dolarda yükseliş hızlandı


Bugün TSİ 16.30’da açıklanacak veri öncesi dolar endeksi 104,90 seviyesine çıkarak son 7 haftanın zirvesini gördü. Euro, dolar karşısında 1,0575 ile yine 7 haftanın en düşük seviyesine inerken ons altın 1.817 dolara gerileyerek 2023 yılı kazançlarının tamamını sildi.


Dolar/TL’de 18,88 yakınındaki yatay seyir devam ediyor.

8 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page