top of page

Dolar kurunun rekor kırmasıyla altın fiyatları da son ayların en yüksek seviyesine çıktı
Yurt içinde dolar kurunun 9,0390'a çıkarak tarihi zirveyi görmesiyle altın fiyatları da yükselişe geçti. Altın fiyatlarının bileşimlerinden ons tarafında dolar baskısı hakim ve fiyat 1.750-1.780 dolar aralığında sıkışık seyir izliyor. Fakat dolar kuru hem ABD Dolar Endeksi'nin küresel piyasalarda güçlenmesi hem de yurt içinde TCMB Başkanı ile Cumhurbaşkanının açıklamaları sonrası TL'deki kaybın artmasıyla rekor seviyelere çıktı.

TCMB Başkanı Kavcıoğlu, Eylül ayı başında yatırımcılarla yaptığı konuşmada çekirdek TÜFE'nin para politikasında dikkate alınacağını ve bu kalemde de düşüş beklediklerini belirtti. Çekirdek TÜFE'nin %16,76 olması nedeniyle faiz indirimi beklentileri de kuvvetlendi. Ardından Eylül PPK toplantısında 100 bp faiz indirimi yapıldı.


Eylül ayı başında 8,26 seviyesine gerileyen kur, Kavcıoğlu'nun açıklamaları ve ardından faiz indirimiyle 8,90'ı aşarak rekor kırdı. Manşet enflasyonun ve çekirdek enflasyonun son ayda yükselmesi de kuru tetikledi. Son olarak Kavcıoğlu'nun Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda faiz indiriminin kuru yükseltmediğini ve faiz indiriminin sürpriz bir karar olmadığını, gerekli mesajların son toplantılarda verildiğini açıklaması sürecin devam edeceği beklentisine neden oldu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni bir sınır ötesi harekat mesajı verdi ve hem para politikası hem de jeopolitik riskler nedeniyle TL, dolar karşısında tarihi dip seviyeye geriledi.


Kurdaki oynaklığın etkisiyle Eylül ayında 478 TL'den yükselişe geçen gram altın, geçen hafta 509 TL'ye yükseldi. Cuma günü kurun yüksek seviyelerde olmasına ek, onsun tarım dışı istihdam sonrası yükselmesi gramdaki hareketliliği hızlandırmıştı. Dün günü 507 TL'den kapatan fiyat bugün 512 TL'ye çıkarak 16 Haziran sonrası zirveyi gördü. Fiyat son saatte 510 TL'den işlem görüyor.

Gram altında 508 TL direnci üzerinde 525 TL yakından takip edilirken geri çekilmelerde ise 497 TL destek olarak izleniyor.

Bugün yurt içi piyasalarda altın satış fiyatları şöyle:

  • Çeyrek altın 839 TL,

  • Yarım altın bin 678 TL,

  • Cumhuriyet altını 3 bin 342 TL,

  • Ziynet 5'li 16 bin 693 TL.

16 görüntüleme0 yorum
bottom of page