top of page

Dolar, merkez bankasının yoğun veri dolu haftası öncesinde 150 yen civarında tutundu

Dolar Pazartesi günü temkinli ticarette istikrarını korudu ve yatırımcıların diğer önemli merkez bankası toplantıları ve bir dizi ekonomik verinin yanı sıra hafta sonuna doğru Japonya Merkez Bankası'nın açıklayacağı politika kararına odaklanmasıyla yen 150 civarına sabitlendi. küresel olarak.

BOJ, iki günlük para politikası toplantısını Pazartesi günü başlatıyor ve bu toplantı, ABD Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranı kararlarının da görüleceği bir haftaya öncülük ediyor.

PMI veri akışı, euro bölgesindeki enflasyon rakamları ve ABD tarım dışı istihdam verileri de olaylarla dolu haftaya katkıda bulunuyor.

Commonwealth Bank of Australia (OTC: CMWAY ) döviz stratejisti Carol Kong, "Kesinlikle yoğun bir hafta" dedi .

"BOJ toplantısı, bu toplantıdaki politika değişikliğine ilişkin artan spekülasyonlar dikkate alındığında en ilginç toplantı olacak."

Yen, geçen hafta dolar başına 150,78 ile bir yılın en düşük seviyesini gördükten sonra hafif bir rahatlama yaşayarak dolar başına 149,58 seviyesinde pek değişmedi.

Güvercin merkez bankasının bu haftaki toplantıda mevcut getiri tavanını artırabileceği yönündeki spekülasyonlar artarken, küresel faiz oranlarında yakın zamanda yaşanan yükseliş BOJ üzerindeki tahvil getirisi kontrolünü değiştirme baskısını artırdı.

Kong, "Temel senaryomuz BOJ'un para politikası ayarlarını değiştirmeden bırakacağı yönünde olmaya devam ediyor, ancak getiri eğrisi kontrol programında ayarlamalar yapma riskinin bulunduğunu kabul ediyoruz" dedi.

Daha geniş piyasada, tüccarların tetikte kalması ve risk algısının kırılgan kalması nedeniyle döviz hareketleri büyük ölçüde bastırıldı.

Avustralya ve Yeni Zelanda doları geçen hafta 2023'teki en düşük seviyelerine geriledikten sonra yükselişe geçti; Avustralya doları en son %0,32 artışla 0,63545 dolara yükseldi.

Kivi %0,28 artışla 0,5825 dolara yükseldi .

Kuzey Gazze'deki Filistinliler Pazartesi günü erken saatlerde şiddetli hava ve topçu saldırıları bildirdi; tankların desteklediği İsrail birlikleri kara saldırısıyla bölgeye baskı yaptı ve bu da sivillerin korunması için daha fazla uluslararası çağrıya yol açtı.

Pepperstone araştırma başkanı Chris Weston, "Orta Doğu'daki jeopolitik zemin, piyasanın hakim hususu olmaya devam ediyor" dedi.

ABD ORANLARI

Dolar karşısında sterlin %0,02 düşüşle 1,21195 dolara, euro ise %0,02 düşüşle 1,0563 dolara geriledi.

Dolar endeksi , yatırımcıların son dönemdeki güçlü ABD ekonomik verilerinin Fed'in faiz görünümü açısından ne anlama geldiğini değerlendirmesiyle 106,57 seviyesinde sabit kaldı.

Cuma günkü veriler, hanelerin motorlu araç alımlarını artırması ve seyahat etmesi nedeniyle ABD tüketici harcamalarının Eylül ayında arttığını ve harcamaların dördüncü çeyreğe doğru daha yüksek bir büyüme yolunda devam ettiğini gösterdi.

Fed'in hafta sonunda politika kararını açıkladığında faiz oranlarını sabit tutacağı yönünde beklentiler olsa da, CME FedWatch aracına göre piyasalar Aralık ayında yaklaşık %19 oranında bir artış ihtimalini fiyatlıyor.


DWS'nin ABD'li ekonomisti Christian Scherrmann, "Fed, yaklaşan toplantıda kesinlikle klasik anlamda ileriye yönelik rehberlik sağlamayacak olsa da, son gelişmelere ilişkin yorumuna ilişkin bazı yararlı bilgiler sağladı: risklere ilişkin daha dengeli bir bakış açısı" dedi.

"Soru, özellikle Fed'in henüz enflasyona karşı zafer ilan edecek konumda olmadığı göz önüne alındığında, faiz oranlarını sabit tutma kararının bu kez nasıl iletileceğidir."
14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page