top of page

Dolar, Powell'ın Jackson Hole konuşması öncesinde güçleniyor

ABD doları Cuma günü Avrupa ticaretinde yükseldi ve traderların Jackson Hole'da Fed Başkanı Jerome Powell'ın şahin yorumlarına hazırlıklı olmasıyla iki ayın en yüksek seviyesine yükseldi.

Doların diğer altı para biriminden oluşan sepet karşısındaki performansını izleyen Dolar Endeksi, 03:15 ET'de (07:15 GMT), Cuma günü erken saatlerde görülen 7 Haziran'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 104,25 seviyesinin hemen altında %0,2 artışla 104,107 seviyesinde işlem gördü .

Endeks bu hafta neredeyse %1 arttı ve art arda altıncı hafta da yükselme yolunda ilerliyor.

Dolar Powell'ın konuşması öncesinde yükseldi

Dolar Perşembe günü, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta düştüğünü gösteren verilerin ardından yükselişe geçti . Bu veriler, yaklaşan ABD durgunluğuna ilişkin endişeleri hafifletmeye yardımcı olan bir dizi ekonomik veriye katkıda bulundu .

Ancak enflasyon Fed'in hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor ve tüccarlar, Fed şefi Jerome Powell'ın , oturumun ilerleyen saatlerinde Jackson Hole sempozyumunda yapacağı konuşmada faiz oranlarının bu tehdidi ortadan kaldırmak için daha uzun süre yüksek kalması gerektiğini belirteceği konusunda

ABD merkez bankası, on yıllardır görülen en kötü enflasyon artışını durdurmak için bir yılı aşkın bir süredir kısa vadeli faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltti ve gösterge gecelik faiz oranını geçen ay %5,25-%5,50 aralığına yükseltti.

Fed'in bir sonraki toplantısı Eylül ayında yapılacak ve faiz artırımı beklenmese de ekonominin durumu Fed'in para politikası konusunda daha fazla şey yapması gerekebileceğini gösteriyor.

Alman ekonomisi durgunlaşırken euro değer kaybediyor

EUR/USD, Alman ekonomisinin ikinci çeyrekte önceki üç aya kıyasla durgunlaşmasının ardından %0,2 düşerek 1,0784'e geriledi; veriler,Temmuz ayına kadar olan üç ay için sıfır büyüme göstererek yıllık bazda %0,2 düşüş gösterdi.

ECB Başkanı Christine Lagarde de Cuma günü ilerleyen saatlerde Jackson Hole'da bir konuşma yapacak ve tüccarlar merkez bankasının Eylül ayındaki bir sonraki toplantısı öncesinde daha fazla parasal ipucu arayacaklar.

Sterlin, İngiltere'deki tüketici güveninin iyileşmesine rağmen zayıfladı

GBP/USD, Cuma günü erken saatlerde yayınlanan verilere göre, GfK tüketici güveni göstergesinin Temmuz'daki üç ayın en düşük seviyesi olan -30'dan Ağustos'ta -25'e yükselmesinerağmen, doların güçlenmesinin etkisiyle %0,2 düşerek 1,2574'e geriledi.Düşük enflasyon Britanyalıların kişisel maliyelerine ilişkin görünüm konusunda daha az karamsar olmalarına neden oldu.

Diğer yandan USD/JPY %0,1 artışla 146,05 ile 10 ayın en yüksek seviyesi yakınında olurken, AUD/USD yükselişe geçerek 0,6421'e yükseldi ancak hâlâ dokuz ayın en düşük seviyelerine yakınken, USD/CNY %0,1 artışla 7,2873'e yükseldi ve bir dizi yükselişin ardından istikrarını korudu. Çin Halk Bankası'ndan güçlü günlük orta nokta düzeltmeleri.

USD/TRY %2,6 artışla 26,444'e yükselirken, Türk lirası, ülke merkez bankasının beklenenden fazla 750 baz puanlık faiz oranını %25'e çıkararak yeni bir kararlılığın sinyalini vermesinin ardından önceki seanstaki büyük kazanımlarının bir kısmını geri verdi.Daha geniş bir U dönüşü politikasının parçası olarak toparlanan enflasyona çözüm bulmak
10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page