top of page

Dolar Rallisi Dururken Altın ve Kıymetli Metaller Yükseliyor

Altın fiyatları Perşembe günü yükseldi ve diğer değerli metallerin çoğu ABD dolarındaki rallinin durmuş gibi görünmesi sonrasında küçük kazançlar kaydetti.
2056 PM ET (0057 GMT) itibariyle, spot altın %0.1 artışla ons başına 1.767.41$'dan işlem görüyordu. Altın vadeli işlemleri %0,4 artışla ons başına 1,783,60$'a yükseldi.
Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken, Gümüş vadeli işlemleri son iki günde %1 düştükten sonra %0,6 arttı.
Kıymetli metal fiyatlarındaki kazançlar, iki günlük rallinin ardından ABD dolarının soğumasıyla geldi. Dolar endeksi, iki Federal Rezerv üyesinin şahin yorumlarının bu yıl daha keskin faiz artırımı beklentilerini artırmasının ardından son iki gün içinde yaklaşık %1 arttı.
San Francisco Fed Başkanı Mary Daly ve Chicago Fed Başkanı Charles Evans, ülkede enflasyonun henüz soğumadığını ve Fed'in yükselen fiyatlar ile mücadele etmek için oranları daha da artıracağının sinyallerini verdi.
ABD-Çin gerilimlerindeki olası bir tırmanış, dolar için güvenli liman talebini de tetikledi.
ABD Dolar Endeksi Perşembe günü Asya ticaretinde %0,1 düşüşle işlem görüyordu. ABD Dolar Endeksi Vadeli İşlemleri benzer bir aralıkta düştü.
Altın son iki haftada bir miktar zemin kazanmış gibi görünse de, sarı metalin görünümü bu yıl artan faiz oranları beklentisiyle donuklaştı. Federal Rezerv para politikasını sıkılaştırmaya devam ederken, diğer değerli metallerin çoğunun da sessiz fiyat hareketi görmesi bekleniyor.
Endüstriyel metallerde, Bakır vadeli işlemleri %0,2 düşerek pound başına 3,4710$'a geriledi. Çinko vadeli işlemleri %0,8 düşerken, Nikel vadeli işlemleri marjinal bir şekilde yükseldi.
Bakır fiyatları, dünya genelindeki zayıf imalat PMI'larının ardından bu hafta keskin bir şekilde düştü. Fabrika verilerinin zayıflamasına yönelik bu eğilimin önümüzdeki aylarda endüstriyel metaller üzerinde ağırlık yaratması bekleniyor.


3 görüntüleme0 yorum

Opmerkingen


bottom of page