top of page

Dolar rallisi soğurken altın fiyatları yükseldi, bakır Çin umutları ile desteklendi

Dolardaki zayıflığın sarı metale fayda sağlamasıyla birlikte altın fiyatları Perşembe günü bir haftanın en yüksek seviyesinde seyrederken, bakır Çin'in ekonomik toparlanmasına ilişkin artan iyimserlikle bu haftaki güçlü rallinin ardından istikrar kazandı.

Altın fiyatları, dolardaki Şubat yükselişinin hızının bitmiş gibi görünmesiyle , bu yılki en zayıf seviyesinden art arda üç seans yükseldi . Dolar Çarşamba günü döviz sepeti karşısında keskin bir düşüş yaşadı ve geçen ay yaklaşık %3'lük artışın ardından bir miktar kâr elde edilmesi de darbe aldı.

Spot altın ons başına 1.837,38 $ civarında sabitlenirken, altın vadeli işlemleri 19:22 ET (00:22 GMT) itibariyle ons başına 1.843,75 $ seviyesinde sabit kaldı. Her iki enstrüman da Çarşamba günü sırasıyla yaklaşık %0,6 ve %0,4 yükseldi.

Bakır fiyatları, önceki seanstaki yıldız artışlarının ardından Perşembe günü, verilerin Çin ticari faaliyetinin Şubat ayında 10 yılın en yüksek seviyesine çıktığını göstermesiyle istikrar kazandı .

Bakır vadeli işlemleri önceki seansta %2,3 yükseldikten sonra %0,1 artışla pound başına 4,1723 dolara yükseldi. Kırmızı metal de bu hafta %5.5'in üzerinde yükseldi.

Pozitif Çin verileri, ülkenin bu yılın başlarında çoğu COVID-19 önlemlerini gevşettikten sonra güçlü bir ekonomik toparlanmaya işaret ediyor ve dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki emtia talebi için iyiye işaret.

Ancak bakır boğaları hala dünyanın geri kalanında artan faiz oranları ve yavaşlayan endüstriyel faaliyetlerle mücadele etmek zorunda.

Çarşamba günü yayınlanan verilere göre, ABD imalat faaliyeti verileri Şubat ayında beklenenden daha yumuşak geldi. Ancak imalat fiyatlarındaki beklenmedik artış, dünyanın en büyük ekonomisinde enflasyonun beklenenden daha inatçı olabileceğine işaret etti.

Beklenenden daha güçlü olan Almanya enflasyon okumaları, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz oranlarını keskin bir şekilde artırmaya devam edeceğine dair endişeleri de artırdı . Faiz oranlarını yükseltme olasılığı, getiri sağlamayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırdığından, metal piyasaları için kötü bir işarettir.

Metal fiyatları 2022'de bu ticarette düştü ve önümüzdeki aylarda daha fazla düşüş yaşayabilir. Sarı metal, ABD para politikasındaki bir tersine dönüşten eninde sonunda fayda sağlayacak olsa da, ülkedeki enflasyonun hâlâ hararetli olduğu göz önüne alındığında, böyle bir tersine dönüş yakın vadede pek olası görünmüyor .

Bugün odak noktası , euro bölgesi enflasyon verilerinin yanı sıra dördüncü çeyrek boyunca ABD tarım dışı verimlilik okuması .

Diğer değerli metaller, önceki seanstaki güçlü kazanımların ardından hafifçe düştü. Platin vadeli işlemleri %0,3 düşüşle ons başına 957,35$'a gerilerken, gümüş vadeli işlemleri %0,1 düşüşle ons başına 21,073$'a geriledi.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page