top of page

Dolar, riskteki yükselişin durmasıyla istikrarlı seyrediyor

Dolar Çarşamba günü hafifçe geriledi ancak iki haftanın en yüksek seviyesi yakınında kaldı; bu durum, ABD Hazine tahvili getirilerindeki artış ve Wall Street üzerinde baskı yaratan risk hissiyatındaki temkinli dönüş gibi faktörlerin bir araya gelmesiyle desteklendi.

Japonya'nın tatilde olmasıyla birlikte Asya'da ticaret zayıfladı ve Amerikan doları bölgedeki işlem gününde sabah kazançlarının bir kısmını kaybetti.

Genellikle risk iştahının göstergesi olarak kullanılan Yeni Zelanda doları, Çarşamba günü erken saatlerde iki haftanın en düşük seviyesi olan 0,62485 $'a geriledikten sonra en son %0,29 artışla 0,62695 $'a yükseldi.

Avustralya doları da aynı şekilde %0,09 artışla 0,6767 dolara yükseldi ve seans sırasında iki haftalık dip noktası olan 0,6756 dolara ulaştı.

Yine de dolar, bir dizi para birimi karşısında Salı günü gördüğü iki haftanın en yüksek seviyesi olan 102,25'ten çok da uzakta değildi ve en son 102,13'te işlem gördü.

Dolar endeksi Salı günü %0,86 artış göstererek Mart 2023'ten bu yana en iyi günlük performansını kaydetti.

Geçen yılın sonunda, Fed'in Aralık ayındaki politika toplantısındaki güvercin eğiliminin tetiklediği ve 2024'te ABD faiz indirimlerine ilişkin bahisleri daha da alevlendiren risk iştahındaki artış, doları devirmiş ve Hazine tahvilleri ile hisse senetlerinde bir yükselişe yol açmıştı.

Ancak bu durum, S&P 500 ve Nasdaq Composite'in 2024'teki ilk işlem seansını büyük teknoloji isimlerinin etkisiyle düşüşle kapatmasına neden olan riskten kaçınma krizi nedeniyle Yeni Yıl'da da devam edemedi . [.N]

National Australia Bank (OTC: NABZY ) (NAB) döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, "Risk duyarlılığında oldukça önemli bir tersine dönüş gördük" dedi . "Daha yüksek ABD getirileri, daha zayıf ABD hisseleri, daha güçlü dolara eşittir. Bence basit hikaye bu."

Attrill, " Riske daha duyarlı para birimlerinden biri olan kivi doları, diğer çoğu para birimine göre de düşük performans gösterdi" dedi.

Bu arada euro ve sterlin, para birimlerinin Salı günü aylardır en kötü günlük performansını kaydetmesinin ardından derin kayıplar yaşadı.

Euro Salı günü %0,95 kayıpla geçen yılın Temmuz ayından bu yana en büyük günlük düşüşünü yaşadıktan sonra %0,14 artışla 1,0955 dolara yükseldi.

Sterlin önceki seansta %0,87 oranında kayıpla %0,11 artışla 1,2633 dolara ulaştı; bu da yaklaşık üç ayın en keskin günlük düşüşünü gerçekleştirdi.

Dolar, ABD Hazine tahvili getirilerindeki toparlanmayla desteklendi; bu toparlanma, 10 yıllık gösterge tahvilin önceki seansta iki haftadan fazla bir sürenin en yüksek seviyesine ulaştığını gördü.

Japonya'daki tatil nedeniyle Asya'da Hazine tahvillerinin nakit ticareti Çarşamba günü kapatıldı.

Diğer yerlerde yen baskı altında kaldı ve bir önceki seansta yaklaşık %0,8 düştükten sonra kabaca %0,1 düşerek dolar başına 142,05'e geriledi.


Analistler, İsrail'in Salı günü Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta düzenlediği insansız hava aracı saldırısında Hamas lider yardımcısı Salih el-Arouri'yi öldürmesinin ardından riskten kaçınma havasının kısmen artan jeopolitik gerilimlere ilişkin endişelerden kaynaklandığını söyledi.

NAB'den Attrill, "Piyasaların yıla jeopolitiği tamamen göz ardı etmekte zorlanarak başlayacağından şüpheleniyorum" dedi.
2 görüntüleme0 yorum
bottom of page