top of page

Dolar, satışların ardından yeniden toparlanıyor; Bitcoin 42.000 doları aştı.

Dolar Pazartesi günü yükselişe geçti ve ABD Merkez Bankası'nın yakında faiz oranlarını düşüreceği yönündeki bahislerle art arda üç hafta boyunca düştükten sonra biraz toparlanırken, Bitcoin 2022 başından bu yana ilk kez 42.000 doları aştı.


Para birimini altı önemli para birimi karşısında izleyen dolar endeksi %0,54 artışla 103,67'ye yükselirken, euro en son %0,49 düşüşle 1,0828 dolara geriledi.


Washington'daki Monex USA döviz tüccarı Helen Given, "Yıl sonuna doğru beklentilerde bir toparlanma ve beklentilerin yeniden şekillendiğini görüyoruz" dedi.


Fed Başkanı Jerome Powell Cuma günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının gerekirse politikayı daha da sıkılaştırmaya hazır olduğunu söyledi ancak aynı zamanda faiz oranlarının "kısıtlayıcı bölgede" olduğunu ve enflasyonu yavaşlattığını da söyledi.


Given, "Evet, faiz artırımlarının yapıldığını söyledi ancak Fed söz konusu olduğunda bu zaten bir nevi pastanın içindeydi" dedi. "Madalyonun gördüğümüz en önemli tarafı yasayı ortaya koyması ve kesintilerin yakın zamanda gelmeyeceğini söylemesiydi."


Kripto para birimlerinde Bitcoin, ABD düzenleyicilerinin borsada işlem gören bir Bitcoin fonunu yakında onaylayacağı beklentileriyle desteklenerek Nisan 2022'den bu yana en yüksek seviyesine ulaşarak 42.100 doların üzerine çıktı. En son 41.912 dolardaydı.


Matteo Greco, "Bir onayın, geleneksel finans yatırımcılarından kısa vadeli sermaye girişi sağlayarak yükseliş trendini artırması beklenirken, reddedilmesi piyasa katılımcılarının yüksek onay beklentileri nedeniyle kısa vadeli negatif fiyat hareketini tetikleyebilir" dedi.

Fintech yatırım şirketi Fineqia International'da araştırma analisti bir notta.


Yatırımcıların Fed'in faiz artırım döngüsünün sona erdiğine dair iddiaları da finansal piyasalardaki riskli varlıkları artırdı. Bu hafta yatırımcılar için en önemli veri noktası, Amerikan ekonomisinin Ekim ayındaki 150.000 iş sayısından geçen ay 180.000 iş eklendiğini göstermesi beklenen Kasım ayı ABD istihdam raporudur.


Geçen ay euro, ABD enflasyonunun hızla düştüğünü gösteren verilerle dolar karşısında %3 değer kazandı ve Ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesi olan 1,10 doları gördü. Dolar endeksi Kasım ayında %3,1 düşerek bir yılın en büyük aylık düşüşünü yaşadı.


Moneycorp'un Kuzey Amerika yapılandırılmış ürünler başkanı Eugene Epstein, "Birçok insan, öncelikle ABD'nin bu noktaya kadarki zayıflığı nedeniyle euronun gücünün artık potansiyel olarak bir dönüm noktası olduğunun farkına varıyor" dedi. "Konuşmanın tonu biraz bu yönde değişmiş gibi görünüyor."


Sterlin gün içinde %0,6 düşüşle 1,262 dolarda yer alırken, Avustralya doları %0,88 düşüşle 0,66140 dolarda yer aldı. ABD doları da İsviçre frangı karşısında %0,41 oranında değer kazandı.

Dolar, Asya seansında dolar başına 146,24 yen ile Eylül ortasından bu yana en düşük seviyesine düştükten sonra yen karşısında en son %0,33 kayıpla 147,300 seviyesindeydi.


Pazartesi günkü veriler, Almanya'dan yapılan ihracatın Ekim ayında beklenmedik bir şekilde düştüğünü gösterdi ve bu da Avrupa'nın en büyük ekonomisinin istikrara kavuştuğu yönündeki umutları boşa çıkardı.


Euro bölgesi perakende satış verileri Çarşamba günü açıklanacak ve Perşembe günkü Çin ticaret verileri öncesinde yayınlanacak.
4 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page