top of page

Dolar, soğuyan ABD enflasyonunun Fed faiz artırımlarını sona erdirmesiyle yumuşadı

Beklenenden daha soğuk gelen ABD enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in parasal sıkılaştırmasının son bir faiz artırımıyla gelecek ay sona ereceğine dair beklentileri canlandırmasıyla, bir gecede değer kaybettikten sonra, Perşembe günü Asya ticaretinde baskı altında kaldı.

Para birimini altı büyük para birimine karşı ölçen dolar endeksi , bir gecede %0.6 düştü ve bazı kayıplarını geri almadan önce Asya seansında iki ayın yeni en düşük seviyesine dokunmakla tehdit ediyordu. Endeks en son %0,069 artışla 101,53'teydi ve art arda beşinci kayıp haftasında rotasını sürdürdü.

Tüketici Fiyat Endeksi, benzin fiyatlarındaki düşüşün yüksek kiralama maliyetleriyle dengelenmesiyle Şubat ayındaki %0,4'lük artışın ardından geçen ay %0,1 yükseldi. Reuters anketine katılan ekonomistler, TÜFE'nin Mart ayında %0,2 artacağını tahmin etmişti.

Saxo Markets'teki stratejistler, "Enflasyondaki düşüş trendleri devam ederken ve ana, temel ve süper temel önlemler arasında genişlerken, TÜFE raporu enflasyon konusunda tam olarak net değil," dedi.

Monex Europe'un döviz analizi başkanı Simon Harvey, verilerin ABD ekonomisindeki temel talebin enflasyonu Fed'in %2 hedefinin üzerinde tutacak kadar önemli olduğunu gösterdiğini söyledi.

Harvey, "Bu sadece daha fazla faiz artırımı ihtiyacını güçlendirmekle kalmıyor, aynı zamanda yakın zamanda sıkılaşan kredi standartları ve tüketici güvenindeki çöküş nedeniyle teslim olmak üzere olan iç talep için bir görünümü temsil etmiyor" dedi.

Bu arada, Fed'in Mart ayındaki son toplantısının tutanakları, birkaç Federal Rezerv politika yapıcısının iki bölgesel bankanın başarısız olmasının ardından faiz oranlarındaki artışları duraklatmayı düşündüklerini, ancak yüksek enflasyonla mücadele edilmesi gerektiği sonucuna vardıklarını gösterdi.

Tutanaklar ayrıca personelin bu yıl içinde hafif bir durgunluğa ilişkin tahminlerini de gösterdi.

CME FedWatch Tool'a göre, Fed Mart ayında faiz oranlarını 25 baz puan artırdı ve piyasalar, yıl sonuna doğru faiz oranlarını düşürmeden önce Mayıs ayında bir başka 25 baz puanlık zam olasılığını %70 olarak fiyatlıyor.

San Francisco Federal Rezerv Bankası Başkanı Mary Daly Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD'nin ekonomik gücü, işgücü piyasasındaki sıkılık ve çok yüksek enflasyonun Fed'in faiz artırımları konusunda "yapacak daha çok işi" olduğunu gösterdiğini, ancak daha sıkı kredi koşulları da dahil olmak üzere diğer faktörlerin faiz artırımına yol açabileceğini söyledi. Duraklat.

Singapur'daki OCBC'de para birimi stratejisti Christopher Wong, "Manşet TÜFE beklenenden daha fazla yavaşlarken, Fed sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşırken ve büyüme ne sıcak ne de soğuk, bu da altın benzeri bir ortama yol açıyor" dedi.

Yatırımcıların dikkati, tüketici harcamalarının nasıl etkilendiğini değerlendirmek için Cuma günü perakende satışlara çevrilecek.

Seansın erken saatlerinde iki ayın en yüksek seviyesi olan 1.1005$'a ulaşan euro %0.02 artışla 1.0991$'a yükseldi. Döviz Çarşamba günü %0,7 yükseldi ve tacirlerin Avrupa'nın parasal sıkılaştırma yolunda daha uzun süre kalacağına dair bahse girmesiyle art arda beşinci haftasına hazırlanıyor.

Japon yeni %0.05 düşüşle dolar başına 133.21'e gerilerken, sterlin Çarşamba günü kabaca %0.5 değer kazandıktan sonra gün için %0.07 artışla en son 1.249$'da işlem görüyordu.

Avustralya doları, gişe rekorları kıran bir istihdam raporunun faiz oranlarında başka bir artış için durumu desteklemesi ve tahvil getirilerini yükseltmesinin ardından %0,33 artışla 0,671 $'a ulaştı.


Kivi % 0,08 düşüşle 0,622 dolara geriledi.

Kripto para birimlerinde, bitcoin en son %0,41 artışla 30.091,14 dolara yükseldi. Ethereum %0,34 artışla 1.915,38 dolardan işlem gördü.


20 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page