top of page

Dolar, tedirginlik ve sterlinin enflasyon verileriyle sıçramasıyla bir ayın zirvesine ulaştı

Dolar Çarşamba günü, zayıf Çin verilerinin ve küresel faiz belirleyicilerin yaklaşan faiz indirimlerine karşı tartışmalarının etkisiyle güvenli liman olarak güç kazanırken, Çarşamba günü emsallerinden oluşan bir sepet karşısında bir ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, sterlin de yükseldi. İngiliz enflasyonu daha yüksek.

Dolar endeksi 103,58 ile 13 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve Salı günü %0,67'lik yükselişin ardından kazançlarını sürdürdü. Gün için en son 103.34'te hafif bir yükseliş yaşadı.

Bu sıçrama kısmen Federal Reserve'den Christopher Waller'ın, ABD Fed'in %2'lik enflasyon hedefine "çarpıcı mesafede" iken, Fed'in daha düşük enflasyonun gerçekleşeceği netleşene kadar gösterge faiz oranında indirime gitmemesi gerektiğini söylemesinden kaynaklandı. sürdürülmelidir.

CME'nin FedWatch Aracına göre, piyasanın Mart ayında faiz indirimine ilişkin beklentileri önceki seansta yaklaşık %75 olan tahmine kıyasla %60 civarına geriledi ve ABD getirileri yükseldi. [BİZ/]

Bu karışımda ayrıca Çin ekonomisinin 2023'te resmi hedefin biraz üzerinde %5,2 büyüdüğünü ancak birçok analist ve yatırımcının beklediğinden çok daha sarsıntılı bir iyileşme olduğunu gösteren veriler de yer aldı.

GSYİH verileriyle birlikte açıklanan bazı Aralık göstergeleri daha da karamsardı ve bu da ülkede uzun süredir devam eden emlak krizinin derinleştiğine işaret ediyordu.

Bu durum Asya ve Avrupa hisseleri ile genel piyasa havası üzerinde baskı yarattı. [MKTS/GLOB]

ING küresel piyasalar başkanı Chris Turner, "Zayıf Çin verileri ve hem ECB hem de Fed yetkililerinin erken genişlemeye karşı tepkisi risk hissiyatını baskılıyor ve doları destekliyor" dedi.

"ABD'de Aralık ayı perakende satışlarının güçlü gelmesi durumunda bugün hissiyatın değişeceğini görmek zor."

Bu veriler TSİ 13:30'da yayınlanacak ve ABD ekonomisinin sağlığına ilişkin en son göstergeyi verecek.

Dolar, döviz kuruna duyarlı Japon yeni karşısında Aralık ayının başından bu yana en yüksek seviyesini gördü ve en son %0,3 artışla 147,64 seviyesinde işlem gördü. Çin'de açığa çıkan Avustralya doları ise 12 Aralık'tan bu yana en düşük seviyesini gördü ve en son %0,3 düşüşle 0,6564 $'da işlem gördü.

Dolar ayrıca Çin offshore yuanı karşısında iki ayın en yüksek seviyesi olan 7,2282'ye ulaştı .

Euro, Salı günü Waller'in açıklamalarının ardından %0,7'lik bir düşüşün ardından 1,0819 dolarda yatay seyrederken, Avrupa Merkez Bankası politika yapıcılarının Avrupa'da yapılması planlanan faiz indirimlerini geri itme yönündeki yorumları da euronun altında bir zemin oluşmasına yardımcı oldu.

Hollanda merkez bankası şefi Klaas Knot Çarşamba günü CNBC'ye verdiği demeçte, yatırımcıların Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimlerine yönelik bahislerinin aşırı olduğunu ve muhtemelen parasal genişlemeyi durdurabilecekleri için muhtemelen kendilerini boşa çıkaracaklarını söyledi.

İngiliz enflasyon verilerindeki artışın, İngiltere Merkez Bankası'nın faiz indiriminde diğer merkez bankalarına göre daha yavaş olacağına ilişkin piyasa beklentilerini güçlendirmesi nedeniyle sterlin, dolar karşısında %0,43 artışla 1,2690 dolara yükselen bir istisna oldu.

Nick Rees, "Veriler, fiyat artışının BoE'nin beklediğinden daha hızlı soğuması beklenirken, devam eden ekonomik dayanıklılığın enflasyonun bu yılın ilk yarısında faiz indirimlerini haklı çıkaracak bir hızda soğumasını önleyeceği yönündeki görüşümüzü destekliyor" dedi. Monex Avrupa'da Döviz Piyasası Analisti.


Bunun pound'u destekleyeceğini ve "piyasanın bugünkü verilere verdiği tepkide görüldüğü gibi özellikle euro karşısında en belirgin şekilde çaprazlarda ortaya çıkacağını" söyledi.

Euro, sterlin karşısında bir ayın en düşük seviyesine geriledi ve en son %0,4 kayıpla 85,73 peni seviyesindeydi. Sterlin, Avustralya doları karşısında da dört ayın en yüksek seviyesinde %0,8, yen karşısında ise %0,7 artış gösterdi.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page