top of page

Dolar/TL'deki Her Yükseliş Enflasyon Demek


Günlerdir Türk lirasında yaşanan değer kaybını izliyoruz, biz izliyoruz ama karar veren yetkililerin de bu kararları neden aldığına da bir türlü anlam veremiyoruz. Enflasyonun bu kadar yüksek olduğu ve para biriminin de uzun zamandır değer kaybı yaşadığı Türkiye'de faiz neden indiriliyor? Gerekçe rekabetçi kur ile cari fazla verip döviz biriktirmek, borcu kapatmak, reel ekonomiyi canlandırıp büyümek olarak gösterilirken çekirdek enflasyon da bahanesi oluyor. Bahane, çünkü dünyada son yılların zirvesine çıkan ve ülkemizde de zaten her daim yüksek olan enflasyondaki alt kalemin geçici bir süre gerilemesini nasıl gerekçe alabiliriz ki hem yıl sonu enflasyon tahminini de 4 puan kadar yükseltirken?! Kesinlikle uygulanan para politikası ekonomik verilerle uyuşmuyor ve öyle ki bu faiz indirimi enflasyon-kur sarmalını daha da körüklüyor. İlk etkiyi USD/TRY kurunun 11,0'e yaklaşmasından görüyoruz. Peki, bu volatilitenin enflasyona yansımayacağını mı sanıyoruz ki eksi faiz uyguluyoruz? Akıl alır gibi değil...


İşin elbette ki siyasi tarafı gerekçelerin temel nedeni. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün açıkça görevde olduğum sürece yüksek faize izin vermeyeceğim dedi. Faizde ısrar edenlerle de aynı yolda yürümem diyerek itirazlara tepkisini gösterdi. Böyle bir ortamda merkezin bağımsızlığı da kredibilitesi de güvenilirliği de çok büyük yara alıyor.

Bugün itibarıyla dolar kurunun sene başı yükseliş oranı %45, euro kurunun %35 ve gram altının %42. Döviz kurundaki her oynaklık yurt içine zam olarak yansıyor. Üretici ya üretimi azaltıyor ya da önceliği yurt dışına veriyor, bu da içeride arz sıkıntısına neden olduğu için fiyatları daha da artırıyor. Birileri için bugünler fırsat olsa da vatandaş için bu rakamlar ve kararlar gelir kaybından başka bir şey değil.


Daha önce de para politikasında böyle hatalar yapıldı ve bedeli hızlı ve yüksek faiz artışları ile neticelendi. Şimdi ise işin bir de küresel tarafı var, hem dünyada eneri, gıda emtia fiyatları artıyor, enflasyon yükseliyor hem de merkez bankaları faiz artırıyor. Fed'in enflasyon nedeniyle yakın zamanda varlık azaltım miktarını artırması ve planlanandan daha erken faiz artışına gitmesi bekleniyor, bu da doların bugünkünden daha güçlü olacağı anlamına geliyor ve TCMB, bu sürece oldukça savunmasız giriyor.


Kurda sadece bugünkü oynaklık güvensizliğin en somut örneği. Sabah erken saatlerde 10,96'ya çıkan dolar kuru faiz öncesi 10,45'e geriledi, faiz kararı sonrası ise 10,97'ye çıkarak tarihi zirveyi gördü. Böylesi oynaklığın bir tek açıklaması var o da, ön görünün olmaması. Bunun nedeni ise uygulanan politikalar ve siz güvenmediğiniz, yarın ne olacağını bilmediğiniz bir ortamda uzun vadeli bir yatırım yapar mısınız?

10 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page