top of page

Dolar/TL İçin O Çok Kritik Hafta Başlıyor!
Dolar/TL geçen hafta kademeli düşüşle Mart ayından bu yana gelen yükseliş trendini kırarak haftayı %3,17’lik düşüşle kapadı.


Peki geçen hafta kuru düşüren etkenler nelerdi?


İlk olarak hatırlayacağımız üzere geçtiğimiz hafta gözler ABD TÜFE yani enflasyon oranındaydı. ABD enflasyonu aylık %0,6 (beklenti %0,4’tü) yıllık %5 (beklenti %4,7’ydi) olarak gerçekleşti.


Beklentilerin üstünde gelen enflasyon oranına rağmen hem ABD 10 yıllık faizi hem de dolar endeksinde düşüş yaşandı. Çünkü piyasalar FED’in sürekli tekrarladığı “enflasyon geçici” tezine artık inanır olmuştu. Bu nedenle piyasa yüksek gelen enflasyon oranına pek de aldırış etmedi.


Piyasaların enflasyon geçici tezine ikna olmasının iki nedeni olduğunu düşünüyorum. Bunlardan ilki ve bence en önemlisi Nisan ve Mayıs ayında beklentilerin altında gelen tarım dışı istihdam verisi. FED her seferinde “her ne kadar makroekonomik veriler iyi geliyor olsa da işgücü piyasası iyi olmaktan çok uzak” diyor. İşte son iki aydır beklenti altı gelen tarım dışı istihdam verisi piyasalarla FED arasındaki güvensizliğin sona ermesine neden oldu. Piyasalar “FED haklıymış gerçekten de emek piyasası çok iyi değil” diye düşünmeye başlayınca beklenti üstü gelen enflasyonunda tıpkı FED'in her seferinde dillendirdiği gibi “geçici” olduğuna da ikna oluverdi. Çünkü en azından şimdilik piyasalara göre FED ne derse öyle oluyor.


Piyasaların enflasyonu şimdilik dert etmemesinin ikinci nedeni Mayıs ayındaki enflasyon artışının çoğunlukla geçici etkilerden kaynaklanıyor olması. Bir diğer deyişle normalleşmeye geçişle birlikte tek seferliğine artan sonrasında ise azalacak olan artışlar.


Bu hafta kur için kritik gelişmeler neler olacak?


Geçen hafta kuru düşüren en önemli etken aslında bugün Nato Zirvesi’nde gerçekleşecek olan Erdoğan-Biden görüşmesine dair piyasalara yansıyan olumlu havaydı. Görüşmenin olumlu geçeceğine ilişkin fiyatlama kurda hatrı sayılır bir geri çekilme yarattı. Haliyle bugün gerçekleşecek görüşme sonrası piyasaya yansıyacak haber akışı kısa ve orta vadede kurun yönünü belirleyen en önemli gelişme olacak. Bu haftaki fiyatlamalardan hareketle görüşme sonrasında kurda geri çekilmeler görmemiz olası gibi görünüyor.


Kur için bu hafta Çarşamba FED faiz kararı, toplantı tutanakları ile Powell ve FED yetkililerinin söylemleri çok önemli. FED’in faizi sabit tutması bekleniyor. Fakat her ne kadar geçen haftaki beklenti üstü gelen enflasyon piyasaları olumsuz etkilememiş olsa da daha sonra yayınlanacak FED toplantı tutanakları ve yapılan konuşmalarda enflasyon endişesi hissedilirse, bir diğer deyişle enflasyon kaynaklı tahvil alımı azaltımı ve faiz artırımına ilişkin söylemler yükselişe geçerse bu piyasaları bozabilir, bu da dolar/TL’yi olumsuz etkiler. Ben bu noktada Powell’ın güvercin tutumuna devam edeceğini düşünüyorum. Buna rağmen bazı FED yetkililerinden tahvil alımının azaltılmasına ilişkin sinyaller de alabileceğimizi düşünüyorum.


Bu Perşembe TCMB Haziran ayı PPK faiz kararı ve karar metni gelecek. Bu ay kuvvetle muhtemel TCMB politika faizini %19 düzeyinde sabit tutacak. Fakat gözler asıl faiz karar metninde olacak. Hatırlayacağımız üzere yaklaşık iki hafta önce piyasada Temmuz veya Ağustos ayında erken faiz indirimi gelebilir tartışmaları dolar/TL’nin 8,80 tarihi zirvesini görmesine neden olmuştu. Bu gelişmenin ardından başkan Kavcıoğlu en erken faiz indiriminin 3. çeyrek sonu veya 4. çeyrek başı gibi geleceğini dile getirse de piyasaların buna tam olarak ikna olduğunu düşünmüyorum. Bu nedenle karar metninde erken faiz indirimine dair her türlü sinyal piyasaları ve haliyle kuru olumsuz etkileyebilir. Benim bu konudaki beklentim karar metninin bir önceki aydan çok farklı olmayacağı yönünde. Bu nedenle TCMB faiz kararı ve karar metninin kuru çok etkileyeceğini düşünmüyorum.


Kur üzerinde Salı günü ABD’den gelecek perakende satışlar, ÜFE, sanayi üretimi ve kapasite kullanımı verilerinin de kısmi de olsa etkisi olabilir, bu verilerin de yakından takip edilmesinde fayda görüyorum.


Bu haftaki teknik seviyelere bakacak olursak;


Yazının kaleme alındığı sırada dolar/TL 8,38 seviyesinden işlem görüyordu. Orta vadede ana destek seviyesi olan 8,50 aşağı yönlü kırılmış durumda. Bu haftaki kritik destek 8,35. Bu seviye altı fiyatlamalar düşüş ivmesini hızlandırıp dengelenmeyi 8,20 - 8,10 seviyesine indirebilir. 8,40 üstü fiyatlamalar yükseliş anlamına gelecektir. Hatta 8,54 üstü seviyelerde yükselişler hız kazanabilir.
25 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page