top of page

Dolar/TL Kuru Yılın En Yüksek Seviyelerinde İşlem Görüyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizlerin indirilmesi gerektiğini ve bunun için Temmuz-Ağustos dönemini işaret etmesinin hemen ardından yatırımcılarla görüşen TCMB Başkanı, piyasalardaki parasal genişleme yani faiz indirimi beklentilerinin haklı bir dayanağı olmadığını söyleyerek enflasyona bağlı sıkı para politikasının süreceğini, yılın devamında ise son çeyreğe doğru enflasyonda düşüşün etkisini hissettireceğini belirtti. Yani TCMB Başkanı en erken tarihin 4. çeyrek başı olduğunu belirtirken Cumhurbaşkanı ise Temmuz- Ağustos dediği için piyasalardaki beklenti kuvvetlendi. Ve bu açıklamaların Cumhurbaşkanı tarafından yapılmasından zaten piyasalar da rahatsız fakat daha önce de şu anda da bu isteğine bağlı atama yaptığı için piyasaların gerekçesinde büyük haklılık payı var.

Faiz politikasındaki temel belirleyici gösterge olan enflasyon ise Mayıs’ta geriledi, nedeni ise 17 günlük kapanmaydı. Bu süreçte talebin düşük olmasına karşın ÜFE’deki artış %3’ün üzerinde ve hem ÜFE-TÜFE makası hem de ÜFE içindeki kalemlerde %200’lü artışlar enflasyonun yüksek kalmaya devam edeceğini gösteriyor.

Kur etkisine baktığımızda ise Mayıs’ta USD/TRY Mayıs ayında %2,5 arttı, bu artışın ÜFE’ye nasıl yansıdığı ortada, fakat kapanmadan dolayı TÜFE’de etkili olmadı. Haziran ayının ilk haftasında kur %1 primli ve ayın devamında hem küresel hem de yurt içi gelişmelerin etkisiyle yeni rekor seviyeler görülebilir. Bu da ÜFE’de yani maliyetlerde yeni artışlar demek olurken TÜFE’ye yani tüketiciye etkisinin de hızlanması demek.


İç ve dış gelişmeler neler?

Yurt içinde ABD ile olan görüşmeler, davalar, jeopolitik gelişmeler ve elbette yüksek siyasi tansiyon.

Dış gelişmeler neler?

ABD’de istihdam başta olmak üzere büyümeyi hızlandıran her veri pozitif olacaktır. Öte yandan petroldeki yükseliş ve diğer emtia gurubundaki yükseliş de devam ediyor. Sakin seyreden dolarda yaşanacak yükseliş en çok TL başta olmak üzere kırılganlığı yüksek paraları zorlayacaktır.

Dolar kurunda 8,57-8,64 aralığındaki fiyatlanmanın yukarı yönlü kırılması durumunda 8,74’ü takip edeceğiz, geri çekilmelerde ise 8,35 halen oldukça önemli.14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page