top of page

Dolar/TL’nin dün günlük hareketi baş döndürdü

Döviz kurlarında yeniden hareketli günler yaşanıyor. Dolar endeksi küresel çapta dün gevşeme kaydetmesine karşın, dolar/TL 10 günlük yükseliş serisini sürdürdü. Diğer ülke para birimleri dolara karşı değer kazanırken, ruble ile birlikte TL’de de değer kaybı yaşandı.

Dolar endeksinin küresel çapta güç kaybettiği dün dolar/TL 10 günlük yükseliş serisini sürdürdü. Dolar/TL gün içinde oldukça dalgalı hareket etti. Diğer ülke para birimleri dolara karşı değer kazanırken sadece TL ve Ruble dün dolara karşı değer kaybetti. Güne 15.6343 lira seviyelerinden başlayan dolar/TL gün içinde 15.8891 liraya kadar çıktı. Öğleden sonra Euro’nun güç kazanma çabalarının da katkısıyla 15.6934 liraya kadar düşse de yeniden kendini 15.70 liranın üzerine attı. Kamunun iki gündür piyasada etkin olmaması dikkat çekerken uzmanlar düne kadar yoğunluk olarak ticari talep görülürken dün bireysellerin de dolarda alıcı olduğunu dile getirdi.

20 Aralık 2021’den bu yana en yüksek seviyelerinde hareketini sürdüren dolar/TL’de uzmanlar yeniden o dönemki gibi hızlı bir sıçrama beklemiyor. Ancak Merkez Bankası rezervlerinin durumu endişe yaratmaya devam ediyor. Ve kamunun belli bir yerde müdahale gücünün sorgulanacağına işaret ediyor. Yarın Merkez Bankası’nın geçen haftaki kur yükselişine karşı hareketinin ayrıntılarını rezerv verilerinin açıklanmasıyla göreceğiz. Ancak Reuters’in haberine göre bankacılar Merkez Bankası’nın IMF tanımlı net uluslararası rezervlerinde geçen hafta 3-4 milyar dolarlık düşüş beklentisinde.11 görüntüleme0 yorum
bottom of page