top of page

Dolar/TL yılın son haftasına nasıl başladı?


Haftanın ilk işlem gününde küresel piyasaların çoğu Noel nedeniyle kapalı. Bugün Asya, Avrupa ve ABD piyasaları kapalı olurken yurt içinde de haftanın ilk işlem gününün sakin geçmesi bekleniyor.


Geçtiğimiz hafta rekor yükselişine devam eden BİST 100, Cuma gününü 5.454 puandan kapattı. Endeksin bugün de pozitif seyrini koruması beklenirken kur cephesinde bugün bir miktar yükseliş var.


Geçen hafta içinde 18,68 civarında işlem gören dolar/TL bugün açılışta 18,74 üzerine çıktı. Kur son saat diliminde 18,67’den fiyatlanıyor. Yıl içinde küresel ve yurt içi merkez bankalarının faiz kararlarına sınırlı tepki veren kurun, bu hafta da yatay seyrini sürdürmesi bekleniyor. Euro/TL 19,90 yakınında.


İmalat güveni ve kapasite kullanımı açıklanacak


Bugün yurt içinde reel kesim güven endeksi ve kapasite kullanımı açıklanacak. Merkez Bankasının açıklayacağı reel kesim güven endeksi Kasım ayında 2,4 puan azalarak 97,9 seviyesine gerilemişti. Aralık ayında endeksin zayıf kalması bekleniyor.


Kapasite kullanımı, son ayda 75,9’a gerileyerek Nisan 2021 sonrası en düşük seviyeye inmişti. Kasım’daki 1 puanlık düşüşün ardından Aralık ayında da düşüş olması bekleniyor.


Ekonomik faaliyetlerdeki küresel yavaşlamanın yurt içinde de kendini göstermesi nedeniyle özellikle imalat-sanayi cephesinde yavaşlama yaşanıyor. Buna bağlı göstergelerin de son ayda gerilemesi bekleniyor.

3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page