top of page

Dolar toparlanırken ALTIN fiyatları daha da geriliyor ve banka korkuları hafifliyor.

Altın fiyatları, bir bankacılık krizine ilişkin korkuların azalmasıyla güvenli liman talebindeki altın metalini tükettiği için Perşembe günü düştü ve ABD Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmeye devam edeceğine dair bahislerin canlanmasıyla birlikte dolar da toparlandı.

Sarı metal, bankacılık sektöründeki istikrar sinyallerinin yatırımcıların yaklaşan bir ekonomik krize ilişkin endişelerini yeniden değerlendirmesini görmesiyle, kayıplarını art arda ikinci güne genişletti ve 2.000$ seviyesinden daha da geri çekildi.

Düzenleyicilerin ABD bankacılık sisteminin istikrarlı olduğuna dair güvence vermesi ve son iki hafta içinde sektörde herhangi bir olumsuz gelişme olmaması, risk iştahının yavaş yavaş piyasalara dönmesine neden oldu ve altının güvenli sığınak cazibesinin bir kısmına mal oldu.

Spot altın %0,3 düşüşle ons başına 1.959,12 $'a gerilerken, altın vadeli işlemleri %0,4 düşüşle 1.976,45 $/ons oldu. Her iki enstrüman da Çarşamba günü yaklaşık %0,5 kaybetti.

Dolardaki toparlanma ve artan Hazine getirileri de altın fiyatlarını baskı altına aldı, çünkü bir bankacılık krizine ilişkin korkuların azalması, trader'ların yakın vadede Federal Rezerv'in daha fazla faiz oranı artırımı için daha büyük bir potansiyel fiyatladığını görmesini sağladı.

Düzenleyiciler, son zamanlarda birkaç ABD bankasının çöküşünü zayıf risk yönetimine ve genel bankacılık sisteminin dirençli kalmasına bağladı. Bunun, banka enflasyona karşı hareket etmeye devam ederken, Fed'e oranları artırmaya devam etmesi için daha fazla ekonomik alan sağlaması bekleniyor .

Dolar , Asya ticaretinde bir sepet para birimi karşısında %0,1 yükseldi ve Çarşamba günü de küçük kazançlar kaydederek altın fiyatlarını daha da baskı altına aldı. Hazine tahvil getirilerindeki toparlanma da ağırlık kazandı.

Ancak dolar, Mart ayında sert kayıplar verirken, yatırımcılar Fed'in faiz oranlarını artırmaya daha ne kadar devam edebileceğini sorgularken getiriler yıllık zirvelerinin oldukça altında işlem görüyordu. Altın, Fed'in faiz artırımlarında herhangi bir duraklama olasılığının getiri sağlamayan varlıklar için iyiye işaret ettiği göz önüne alındığında, 2020 rekor seviyesinden yaklaşık 120 $ uzakta işlem görüyordu.

Diğer değerli metaller Perşembe günü geriledi, platin vadeli işlemleri %0,4 düşerken, gümüş %0,1 düştü.

Endüstriyel metaller arasında, bakır vadeli işlemleri , Cuma günü Çin'deki önemli ticari faaliyet verileri beklentisiyle %0,4 düşerek pound başına 4,0682 $'a geriledi.

Üretim ve hizmet sektörü faaliyetinin, COVID sonrası ekonomik patlamanın hızı tükendiği için Mart ayında soğuması bekleniyor. Bu, dünyanın en büyük bakır ithalatçısındaki talep için kötü bir işaret olabilir.


11 görüntüleme0 yorum
bottom of page