top of page

Dolar toparlanıyor, Fed yetkilileri sahnede.

NEW YORK (Reuters) - ABD doları, Fed'in faiz oranlarını artırmayı tamamlayacağına dair artan beklentiler ve ABD merkez bankası yetkililerinin bu haftaki gelişmelere odaklanması üzerine neredeyse 8 haftanın en düşük seviyesine gerilemesinin ardından Pazartesi günü euro karşısında yükselişe geçti. Faiz politikasına ilişkin ilave sinyaller.

Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba ve Perşembe günü konuşacak ve burada odak noktası Fed'in geçen haftaki iki günlük toplantısından sonra kullandığı daha güvercin tonunu sürdürüp sürdüremeyeceği olacak.

Diğer Fed yetkililerinin yorumları da, daha fazla faiz artırımı bekleyip beklemediklerine dair işaretler açısından değerlendirilecek.

Kuzey Amerika başkanı Bipan Rai, "Geçen haftaki açıklama oybirliğiyle yapılmış olsa da, Powell'ın görüşünün çok geniş bir kesim tarafından paylaşılmadığından şüpheleniyorum, bu nedenle FOMC'de güvercinler ve şahinler arasında bir farklılık görmeye başlayacağımızdan şüpheleniyorum" dedi. Fed'in politika belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'ne atıfta bulunarak Toronto'daki CIBC Capital Markets'ta FX stratejisinin analizi.

Fed Yöneticisi Lisa Cook Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının mevcut hedef faiz oranının enflasyonu Fed'in %2 hedefine döndürmek için yeterli olmasını umduğunu söyledi.

Ekim ayında Cuma günü açıklanan beklenenden zayıf istihdam artışı, ABD ekonomisinin yavaşlayacağına ilişkin beklentileri artırdı ve bu da Fed'in faiz oranlarını sabit tutmaya devam etmesine destek olacak. Piyasalar için bir sonraki önemli etken muhtemelen gelecek haftanın Ekim ayı tüketici fiyat enflasyonu verileri olacak.

Rai, "Gelecek haftaki TÜFE raporu, Fed'in tekrar faiz artırımına ihtiyaç duyup duymaması konusunda elimizdeki en iyi karar verici olacak" dedi.

"Zayıf bir baskı alırsak... o zaman odak noktası gelecek yıl için ne kadar gevşemenin fiyatlandırılacağına kayar. Aksi halde, eğer hala güçlü bir baskı elde edersek, o zaman dolarda diğer birçok para birimine karşı bir miktar düşüş görebiliriz" diye ekledi.

Dolar endeksi , 20 Eylül'den bu yana en zayıf seviyesi olan 104,84'e düştükten sonra en son gün için %0,13 artışla 105,19 seviyesinde bulunuyordu. Endeks geçen hafta %1,4 düşüşle Temmuz ayından bu yana en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi.

Euro, 13 Eylül'den bu yana en yüksek seviye olan 1,0756 dolara yükseldikten sonra yüzde 0,06 düşerek 1,0723 dolara geriledi.

Euro bölgesindeki ABD'ye kıyasla ekonomik zayıflık, tek para biriminin Amerikan doları karşısında daha fazla kazanılmasını sınırlayabilir.

Nordea'nın kıdemli FX stratejisti Dane Cekov, "Kısa vadede doların hala biraz daha zayıf olduğunu görebilirsiniz, ancak (euro-dolar) yükselişi devam ederse, bir yerden biraz yakıt alması gerekiyor" dedi.

Pazartesi günü yapılan bir anket, baskın hizmet sektöründeki talebin daha da zayıflamasıyla euro bölgesi iş faaliyetlerindeki gerilemenin geçen ay hızlandığını gösterdi; bu da 20 ülkenin para birliğinde resesyon olasılığının arttığına işaret ediyor.

Dolar %0,41 artışla 149,98 Japon yenine yükseldi. Cekov, Japon yetkililerin müdahaleyi düşünmesi veya para biriminin yükselişiyle ilgili konuşma yapması için yen'in muhtemelen dolar başına 155 civarında olması gerektiğini söyledi.

Yen geçen hafta dolar başına 151,74'e ulaşarak, Japonya Merkez Bankası'nın birkaç tur dolar satışı müdahalesine yol açan Ekim 2022'nin en düşük seviyelerine yaklaştı.

Avustralya doları, daha önce üç ayın en yüksek seviyesi olan 0,6523 $'a ulaştıktan sonra %0,34 düşüşle 0,6491 $'a geriledi. Avustralya Merkez Bankası'nın son dört toplantısında borçlanma maliyetlerini sabit tutmasının ardından Salı günü politika faizini 25 baz puan artırarak %4,35'e yükseltmesi bekleniyor.


13 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page