top of page

Dolar ve tahvil getirileri düşerken altın yükselişini sürdürüyor.

Altın fiyatları Asya ticaretinde yükseldi ve Fed’den gelen güvercin sinyallerin, dolar ve Hazine getirilerinde sert kayıplara yol açmasının ardından önemli seviyelerin üzerine çıktı.

Fed'in faiz artırımını tamamlamış olduğunu ve 2024 yılında daha derin faiz indirimlerini değerlendireceğini söylemesinin ardından altın, bu hafta son dönemdeki kayıplarından toparlandı. Fed'in yorumlarının ardından piyasalar, merkez bankası tarafından ilki Mart 2024'te olmak üzere en az üç faiz indirimi fiyatlıyor.

Fed'in ardından dolar son dört ayın en düşük seviyelerine gerilerken Hazine getirileri, 10 yıllık faizin %4'ün altına inmesiyle birlikte genel olarak düştü.

Daha düşük faiz beklentisi, sarı metalin cazibesini artırdığı için altın bundan fayda sağladı. Düşük faiz oranları, getiri sunmayan ve büyük ölçüde hissiyat ve güvenli liman talebi tarafından yönlenen altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini de azaltıyor.

Spot altın 2.036,83 dolarda değişmezken Şubat vadeli altın, %0,3 artışla 2.050,95 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta %1,6 ile %2 arasında artış gösterdi.

Ancak altın fiyatları hâlâ bu ayın başlarında ulaştığı 2.100 doların üzerindeki rekor seviyelerin oldukça altında işlem görüyor.

Fed'in, faizleri 2024 başında düşüreceği öngörülüyor

Piyasalar şimdi de Merkez Bankasının faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı konusunda spekülasyon yapıyor. Fed Fon Vadeli İşlem fiyatları, bankanın Mart 2024'te 25 baz puan faiz indirimine gitme ihtimalinin %70'in üzerinde olduğuna işaret ediyor.

Goldman Sachs, bankanın Mart 2024'ten itibaren arka arkaya üç toplantıda üç kez 25 baz puan faiz indirimine gitmesini bekliyor.

Faiz indirimleri aynı zamanda ABD ekonomisinin yumuşak iniş yapacağına dair iyimserliğin arttığı bir döneme denk gelse de özellikle enflasyon ve iş gücü piyasasının güçlü olduğuna dair herhangi bir işaret, Fed'in faiz indirimlerini geciktirebilir.

Altın, düşük faiz oranlarından fayda sağlarken artan risk iştahı da sermayeyi sarı metalden uzaklaştırıp daha riskli, yüksek getirili varlıklara çekebilir.

Bakır, olumlu Çin verileri ve teşviklerle yükseliyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, zayıflayan dolar ve Çin'den gelen bazı olumlu ipuçlarından destek alarak yükseldi.

Mart ayında vadesi dolacak olan bakır fiyatları %0,3 artışla 3,8857 dolara yükseldi ve bu haftayı hafif kazançlarla kapatmaya hazırlanıyor.

Çin verileri, sanayi̇ üretimi̇nin Kasım ayında beklenenden fazla büyüdüğünü göstererek ekonominin bazı yönlerinin toparlandığına işaret etti. Ancak perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımı verileri, beklentileri karşılayamadı.

Ancak Çin'e yönelik hissiyat, Halk Bankasının orta vadeli kredi kolaylığı yoluyla ekonomiye yaklaşık 1,45 trilyon yuan (200 milyar dolar) enjekte etmesiyle de arttı.

Enjeksiyon aynı zamanda PBoC'nin ekonomik toparlanmayı kolaylaştırmak için önümüzdeki hafta kredi ana faiz oranını rekor düşük seviyelerde tutacağına işaret etti.


3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page