top of page

Dolar ve yen, Hamas saldırısının sinirleri sarsmasıyla güvenli bir yere kaçışta kazanç elde etti

Güvenli liman dolar ve Japon yeni, Orta Doğu'daki şiddet olaylarının piyasaları korkutmasıyla Pazartesi günü yükseliş kaydederken, ABD'deki patlama yaratan istihdam raporu doların daha da yükselmesini sağladı.

Bu arada riske duyarlı Avustralya ve Yeni Zelanda doları, Japonya'nın tatil nedeniyle kapalı olmasıyla Asya ticaretinin zayıflamasıyla düştü.

Avro karşısında yen %0,3'ten fazla artışla 157,55'e yükselirken, Avustralya Doları bir noktada kabaca %0,7 düşerek seansın en düşük seviyesi olan 94,84 yene ulaştı.

Japon para birimi en son dolar başına 149,19'dan satın aldı.

İsrail güçlerinin hafta sonu Filistinli grup Hamas'a mensup silahlı kişilerle çatışmasının ardından, militanların ülkede 50 yıl boyunca yaşanan şiddet olaylarının en ölümcül gününde İsrail'e sürpriz bir saldırı başlatmasının ardından risk hissi kırılgandı.

IG Avustralya piyasa analisti Tony Sycamore, "Beklediğiniz gibi, bu sabah piyasalarda çok fazla belirsizlik var" dedi.

"Bu riskten kaçınma hamlelerinin bazılarının (para birimi) alanında etkili olacağı durumlarda, dolar yükselişte kalacak... (ve) yen biraz daha fazla destek görmeye başlamalı, ancak potansiyel olarak bu daha çok önümüzdeki günlerde gerçekleşecek. haçlar."

Dolar karşısında euro %0,2 düşüşle 1,0565 dolara, sterlin ise %0,1 düşüşle 1,2218 dolara geriledi.

Dolar endeksi en son %0,11 artışla 106,21'de seyrederken, Cuma günkü ABD istihdamının Eylül ayında sekiz ayın en büyük artışını gösterdiğini gösteren ve bu haftanın sonunda beklenenden daha yüksek bir enflasyon rakamı için hazırlık yapan verilerden ek destek aldı.

Wells Fargo'daki ekonomistler, "Güçlü bir istihdam raporu, sıkı bir işgücü piyasasının enflasyonun kalıcı olarak %2'ye geri dönmesini engelleyebileceğine dair işaretleri izleyen Federal Açık Piyasa Komitesi'ni muhtemelen tetikte tutacak" dedi.

"Yıl sonundan önce başka bir faiz artırımı olasılığı var ancak şimdilik temel senaryomuz, sıkılaştırma döngüsündeki son faiz artırımının Temmuz ayında gerçekleştiği yönünde."

Piyasa fiyatlandırması, Fed'in Kasım politika toplantısında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalinin %82 ​​olduğunu gösteriyor.

Avustralyalı en son %0,24 düşüşle 0,6369 dolardan işlem görürken kivi %0,24 düşüşle 0,5975 dolara geriledi.


Asya'da Çin, Altın Hafta tatilinden dönüyor. Cumartesi günü yayınlanan resmi veriler, ülkenin döviz rezervlerinin Eylül ayında beklenenden fazla düştüğünü gösterdi.

Offshore yuanı son ticarette hafif düşüşle dolar başına 7,3123'e geriledi.
12 görüntüleme0 yorum

Bình luận


bottom of page