top of page

Dolar veri ağırlıklı hafta başında toparlandı

ABD doları , tatil nedeniyle kısalan bir hafta başlarken beklenenden daha zayıf gelen enflasyon verilerinin ardından Cuma günkü kayıplarının ardından Pazartesi günü erken Avrupa ticaretinde yükseldi .

Doların diğer altı para birimi karşısındaki sepetini takip eden Dolar Endeksi, Cuma günü %0.4 düşerek %0.2 artışla 102.75'te işlem gördü .

Dolar, Fed ipuçlarını arıyor

Dolar, Cuma günü Mayıs ayında beklenenden daha düşük enflasyonla vuruldu ve bu, Federal Rezerv'in bir yıl boyunca devam eden sıkılaştırma döngüsünün bir miktar etkisi olduğunu gösteriyor.

Ancak tüccarlar, Salı günkü Bağımsızlık Günü tatili öncesinde faaliyetin sınırlı olması ve ABD merkez bankasının faiz oranlarını sürdürüp sürdürmeyeceğine dair daha fazla ipucu sağlayabilecek çok sayıda önemli ekonomik veri nedeniyle Pazartesi günü doları çok daha aşağı itmek konusunda isteksiz davrandılar. Haziran ayında ara verdikten sonra yürüyüş döngüsü.

Haftanın ana olayı Cuma günkü ABD istihdam raporu olacak , ekonomistler ekonominin Haziran'da 225,000 yeni iş eklemiş olmasını bekliyor, bu Mayıs'taki 339,000'lik artıştan yavaşlıyor, ancak yine de sağlıklı bir sonuç.

Fed ayrıca , Çarşamba günü art arda 10 faiz artırımının ardından faiz oranlarını sabit tuttuğu 13-14 Haziran toplantısının tutanaklarını yayınlayacak .

Almanya imalat PMI daha da düşecek

EUR/USD , Avrupa'nın çoğu için bu önemli sektörün sıkıntılı durumda olduğunu göstermesi beklenen imalat PMI verilerinin yayınlanması öncesinde %0,2 düşerek 1,0890'a geriledi.

Avro bölgesinin baskın imalat üssü olan Almanya'nın, Mayıs ayındaki 43,2'den düşüşle Haziran ayında 41,0 PMI açıklaması göstermesi bekleniyor .

Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı Joachim Nagel'in Pazartesi günü ilerleyen saatlerde bir mali konferansta konuşması planlanıyor ve bölgede ekonomik büyüme yavaşlasa bile, şüphesiz enflasyonla mücadele için daha fazla faiz artırımı için baskı yapacak.

Avro, bir polis memurunun Paris'in kuzeybatısındaki bir banliyöde bir genci öldürmesinin ardından, avro bölgesinin en büyük ikinci ekonomisi olan Fransa'da devam eden isyanlar tarafından da baskı altına alındı.

GBP/USD , yılın ilk altı ayında %5 yükseldikten sonra %0,1 düşerek 1,2688'e geriledi ve tüccarlar,ülkedeki enflasyon oranı Mayıs ayında en yüksek seviye olan %8,7'de kalırken, İngiltere Merkez Bankası'ndan daha fazla oran artışı fiyatlamaya devam ediyor. herhangi bir büyük gelişmiş ekonominin

Yen müdahale nöbetinde

USD/JPY %0,3 artışla 144,75'e yükseldi ve verilerin Japonya'nın fabrika faaliyetinin Mayıs'ta 7 ayda ilk kez genişlemesinin ardından Haziran'da daraldığını göstermesinin ardından psikolojik açıdan önemli olan 145 bariyerinin hemen altında işlem görüyor.

Haziran ayı nihai Japonya imalat satın alma yöneticileri endeksi , Mayıs ayındaki 50.6 okumasının ardından büyümeyi daralmadan ayıran 50.0 eşiğinin altına geri dönerek 49.8 oldu.

Maliye Bakanı Shun'ichi Suzuki Cuma günü Japonya'nın aşırı yen zayıflamasına yanıt olarak uygun adımları atacağını söyledi ve Japonya'nın 1998'den bu yana para birimini bu seviyeler civarında artırmak için piyasaya ilk baskını olan Eylül ayında yen satın alması nedeniyle tüccarları tedirgin etti.

Diğer yerlerde, riske duyarlı AUD/USD %0,3 düşerek 0,6648'e gerilerken USD/CNY özel bir anketin Çin imalat sektörünün Haziran ayında beklenenden biraz daha fazla büyüdüğünü göstermesinin ardından 7,2499'a geriledi .2 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page