top of page

Dolar, yüksek ABD faiz oranı beklentileri üzerine dört aylık kayıp serisinden toparlandı


ABD doları, hafta başındaki kısa bir duraklamanın ardından Salı günü rallisine yeniden başladı ve dört aylık bir kayıp serisinin ardından ayı etkileyici bir yükselişle kapatma yoluna girdi.

ABD Merkez Bankası'nın, ABD'den gelen bir dizi iyimser ekonomik verinin ardından ivme kazanan faiz oranlarını başlangıçta beklenenden daha fazla artırmak zorunda kalacağına dair piyasa beklentileri, doların son haftalarda gözyaşı dökmesine neden oldu.

Para birimini emsaller sepetine karşı ölçen dolar endeksi , Asya ticaretinde %0,18 artışla 104,84'e yükseldi ve Eylül ayından bu yana ilk kez aylık %2,5'in üzerinde bir artış hedefliyordu.

Dünyanın en büyük ekonomisindeki dayanıklılık, yatırımcıların artık Fed fon oranının Eylül ayına kadar %5,4'ün biraz üzerinde zirve yapmasını beklemesiyle, Fed politika yapıcılarının şahin tutumlarını sürdürmeleri için sebep verdi.

National Australia Bank (OTC: NABZY ) döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, "Dolar, Şubat ayında gelen Ocak rakamlarının gücü ve Fed'in yeniden fiyatlaması ile tamamen haklı olarak toparlandı" dedi. ABD ekonomik verilerinin güçlü gidişatına.

"Sanırım bir büyük veri baskısından diğerine yalpalayarak ilerliyoruz... Dolardaki bir sonraki hareket gerçekten Şubat verilerinin Mart'ta nasıl oynamaya başladığının bir fonksiyonu."

Öte yandan, sterlin bir önceki seanstaki kazanımlarının bir kısmını bırakarak %0,18 kayıpla 1,2041$'a geriledi.

İngiltere ve Avrupa Birliği'nin Windsor Çerçevesi olarak bilinen Kuzey İrlanda için Brexit sonrası ticaret düzenlemeleri için yeni bir anlaşmayı duyurmasının ardından Pazartesi günü %1 arttı.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın bunun Londra'nın blokla ilişkisinde yeni bir bölümün önünü açacağını söylemesiyle, Brexit sonrası Birleşik Krallık ekonomisi için görünümü aydınlattı.

Euro, haberlerde bir önceki seansta benzer şekilde %0,6 yükselerek, son olarak %0,22 düşerek 1,0585 $'da işlem gördü.

İngiliz parlamentosunun anlaşmayı oylaması beklenirken, muhalefetteki İşçi Partisi lehte oy kullanacağını söyledi.

Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) lideri, partisinin ayrıntılar üzerinde çalıştığını söyledi.

Attrill, "Mood müziği, bu şeyin başarılı olacağını gösteriyor ... muhtemelen burada bir tür artık sterlin gücü için alan var," dedi.

"Asıl mesele şu ki, bu, Birleşik Krallık ile AB arasındaki daha genel olarak ticari sürtüşmelerin daha güçlü ve çok daha iyi bir şekilde ortadan kaldırılması için bir sıçrama tahtası mı?"

Japon yeni karşısında dolar %0.07 artışla 136.31'e yükseldi. Yeni Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Kazuo Ueda, bankanın büyük teşvik paketinden yakın zamanda çıkıp çıkamayacağı konusunda şimdiye kadar birkaç ipucu verdi, ancak böyle bir hareket hakkında fikirleri olduğunu belirtti.

Salı günü göreve gelen Başkan Yardımcısı Shinichi Uchida da aynı şekilde BOJ'un aşırı gevşek para politikasında acil bir elden geçirme şansını bir kenara bıraktı.

Avustralya doları % 0,28 düşüşle 0,6720 $ olurken, kivi %0,3 düşüşle 0,61475 $ oldu.

Salı günü yayınlanan veriler, Avustralya'nın cari hesap fazlasının Aralık çeyreğinde keskin bir şekilde arttığını gösterirken, ayrı veriler, Aralık ayındaki sürpriz düşüşün ardından Avustralya perakende satışlarında Ocak ayında güçlü bir toparlanmaya işaret etti.

5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page