top of page

Dolar Yükseldi, ancak Fed Kararının Etkisi Devam Ederken Bir Haftanın En Düşük Seviyesine Yakın

Asya'da dolar Cuma sabahı yükseldi ancak altı haftanın ilk düşüş haftasına ayarlandı ve ABD Merkez Bankası'nın son politika kararının etkisinin devam etmesiyle bir haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Doların diğer para birimleri sepeti karşısındaki durumunu izleyen ABD Dolar Endeksi , 23:30 ET (3:30 AM GMT) itibarıyla %0,15 artışla 98.120'ye yükseldi.

USD/JPY paritesi %0.16 artışla 118.78'e yükseldi .

AUD/USD çifti %0.01 düşüşle 0.7373'e yükselirken NZD/USD çifti %0.01 artışla 0.6880'e yükseldi.

USD/CNY çifti %0.18 artışla 6.3584'e ve GBP /USD çifti %0.05 artışla 1.3153'e yükseldi.

Doların kayıpları Euro'nun kazancı oldu, tek para birimi Cuma günü 1.10885$'da çok az değişti, ancak haftalık %1.67 arttı. Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden kaynaklanan çatışmaların sona ereceği umutları yükseldi. İki ülke arasındaki görüşmeler devam ediyor, ancak Perşembe günkü ilerleme zor oldu. Rusya'nın dolar cinsinden borcunda temerrüde düşmekten kaçınması da hissiyatı artırdı.

ABD Başkanı Joe Biden ve Çinli mevkidaşı Xi Jinping günün ilerleyen saatlerinde konuşacak ve Çin'i Rusya'ya destek vermemesi konusunda uyarması bekleniyor.

Sterlin yükseldi ve dört haftadır kazandığı ilk haftaya girdi. Yatırımcılar , Perşembe günü politika kararını açıklayan İngiltere Merkez Bankası'nın faiz oranlarını %0,75'e yükseltmesini sindirmeye devam etti . Merkez bankası ayrıca, gelecekteki faiz artırımlarının "muhtemel" yerine "uygun olabilir" olması gerektiği konusundaki dilini yumuşattı.

Ancak Westpac stratejistleri bir notta, "Rusya ile Ukrayna arasında daha elverişli bir diplomatik zemin gelişiyor gibi görünüyor ve ivme ateşkese doğru hareket ederse, dolar endeksinde daha fazla düşüş var" dedi.

Notta, Fed'in yürüyüş döngüsü ilerledikçe dolar endeksinin hala 100 ve üzerinde olduğu görülüyor. ABD para birimi nefes almak için durakladı ve dönem boyunca %1,09'luk bir kayıp için ayarlandı. Dolar Perşembe günü 10 Mart'tan bu yana ilk kez 97.724'e düştü.

Merkez bankasının faiz oranını %0,5'e yükselttiği Çarşamba günkü Fed'in politika kararının dalgalanma etkileri de devam ediyor. Fed ayrıca, 2022'de kalan altı politika toplantısının her birinde, bazı yatırımcıların ekonominin sıkılaştırmanın üstesinden gelip gelemeyeceğini merak etmesiyle birlikte, artışlara işaret etti.

TD Securities analistleri bir araştırma raporunda, "Fed'in ilk faiz artışında doların satılacağını söyleyen eskimiş bir piyasa aksiyomu, doların bu haftaki tartışmasız şahin Fed'in ardından toparlanamamasının ardından ilave bir ivme ile dolaşımda bulunuyor" dedi. .

Japonya Merkez Bankası da günün erken saatlerinde politika kararını açıkladığı için faiz oranını -%0,10'da sabit tuttu . ABD'li mevkidaşı ile genişleyen politika farkı, yen'i Çarşamba günü 119.13'te altı yılın en yüksek seviyesine çıkardı. Yen bir önceki seansta %2.26 düştükten sonra haftalık %1.15 düşüşe ayarlandı, bu iki yılın en kötüsü.16 görüntüleme0 yorum

Commenti


bottom of page