top of page

Dolar yükselirken petrol dibe vururken, daha fazla faiz artışı bekleniyor

Petrol fiyatları Perşembe günü Asya ticaretinde doların güçlenmesiyle gerilerken, küresel merkez bankalarının faiz oranlarını daha fazla artırma olasılığı da talep endişelerini artırdı.

Brent ham petrol vadeli işlemleri 64 sent veya %0,8 düşüşle varil başına 82,06 ABD dolarına gerilerken, ABD ham petrol vadeli işlemleri 74 sent veya %1,0 düşüşle 76,54 dolara geriledi.

Dolar yükseldikçe her iki sözleşme de düştü. Daha güçlü bir dolar, emtiayı başka para birimleri tutanlar için daha pahalı hale getirdiği için petrol talebini zayıflatıyor.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, ABD merkez bankasının, ekonomi olası bir durgunluğa doğru kaysa bile gelecek yıl faiz oranlarını daha da artıracağını söyledi.

CMC Markets analisti Tina Teng, "Fed'in para politikasına yönelik şahin yönlendirmesi, ekonomik büyümeyle ilgili yeniden endişeleri ateşleyerek ABD dolarını yükselttiği ve emtia fiyatlarını aşağı çektiği için bugün petrol fiyatları baskı altında" dedi.

Teng, Çin'in Kasım ayı ekonomik verilerinin "beklenenden çok daha düşük olduğunu ve talep görünümünü daha da kararttığını" ekledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, fabrika üretimi yavaşladıkça ve perakende satışlar düşüşleri uzattıkça daha fazla güç kaybetti, hem tahminleri kaçırdı hem de artan COVID-19 vakaları arasında altı ayın en kötü okumalarını gerçekleştirdi.

Petrol fiyatlarını da baskılayan Kanadalı TC Energy (NYSE: TRP ) Corp, Kansas kırsalında 14.000 varilden fazla petrol sızıntısının borunun tamamının kapanmasına neden olmasından bir hafta sonra, Keystone boru hattının bir bölümündeki faaliyetlerine yeniden başladığını söyledi.

Fiyat düşüşleri, Uluslararası Enerji Ajansı'nın Çin petrol talebinin bu yıl günde 400.000 varillik bir daralmanın ardından gelecek yıl toparlanacağını öngören projeksiyonlarla sınırlandı.

Bu arada, Enerji Bilgi İdaresi (EIA) ABD ham petrol stoklarının geçen hafta 10 milyon varilden fazla artarak Mart 2021'den bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını söyledi. [ÇED/G]

ABD benzin stokları haftada 4,5 milyon varil artarak 223,6 milyon varile yükselirken, damıtılmış ürün stokları 1,4 milyon varil artarak 120,2 milyon varile yükseldi.


Citi analistleri bir notta, "Rafineriler seferlerini azalttıkça ticari ham petrol stokları yükseldi" dedi.

Analistler, son kullanıcı talebinin yüksek enerji fiyatları ışığında azalmaya devam etmesi ve rafine ürünlerin net ihracatının artması nedeniyle rafine ürün stoklarının da güçlü bir şekilde arttığını yazdı.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page