top of page

Dolar yılın en iyi çeyreğine doğru ilerliyor

Dolar Cuma günü son çeyrekte en büyük üç aylık kazancını kaydetme yolunda ilerlerken, yatırımcıların ekonominin hala sağlam olduğunu ve daha uzun süre daha yüksek faiz oranlarına sahip olabileceği ihtimalini fiyatlamasıyla art arda 11. haftada da kazanç elde etti.

ABD tüketici harcamalarının Ağustos ayında arttığını ancak temel enflasyonun, gıda hariç fiyatlardaki yıllık artışla birlikte ılımlılaştığını gösteren verilerin ardından Amerikan doları, bir dizi para birimi karşısında önceki kayıplarının çoğunu hafif düşük olarak geri çekti. enerji %4,0'ın altına düşüyor.

“Fiyatlar aylık bazda daha yüksek ancak genel olarak enflasyon daha düşük seyrediyor. Bu piyasa için iyi bir haber çünkü Fed çekirdek faiz oranına bakıyor” dedi New York'taki Spartan Capital Securities baş piyasa ekonomisti Peter Cardillo.

Dolar, ABD ekonomisinin yüksek faiz oranlarına ve petrol fiyatlarına karşı diğer ekonomilere göre daha dirençli kalacağına ilişkin beklentiler üzerine, Fed'in geçen hafta faiz oranlarını daha da artırabileceği ve muhtemelen onları daha uzun süre yüksek tutabileceği konusunda uyarmasının ardından değer kazandı.

ABD para birimini diğer altı para birimine karşı takip eden dolar endeksi Cuma günü %0,05 düşüşle 106,09'a geriledi ve çeyreği %3,13 artışla tamamlayarak art arda 11'inci haftalık yükselişini gerçekleştirerek dokuz yılın en uzun serisini kaydetmeyi planlıyor. Çarşamba günü 10 ayın en yüksek seviyesi olan 106,84'ten düştü.

Perşembe ve Cuma günkü zayıf seviyelere rağmen bazı analistler doların daha iyi performans göstermeye devam edeceğini düşünüyor.

New York'taki Brown Brothers Harriman'ın küresel döviz stratejisi başkanı Win Thin, bir notunda, "Doların bu zayıflığını doğası gereği düzeltici olarak görüyoruz ve büyük ihtimalle çeyrek sonu yeniden dengelenmeden kaynaklanıyor" dedi. "Bu düzeltmenin ne kadar süreceğinden emin değiliz ancak yatırımcılar daha ucuz seviyelerden yeniden uzun dolarlara gitme fırsatını aramalı."

Bu arada, kısmi bir hükümet kapanması da yaklaşıyor; bu, ekonomik verilerin açıklanmasını etkileyebilir ve potansiyel olarak ekonomik büyümeye zarar verebilir.

Cuma günü ABD Temsilciler Meclisi'ndeki katı Cumhuriyetçiler, liderlerinin hükümeti geçici olarak finanse etmek için önerdiği yasa tasarısını reddettiler ve bu da federal kurumların Pazar gününden itibaren kısmen kapatılacağını neredeyse kesin hale getirdi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen Cuma günü yaptığı açıklamada, hükümetin kapatılmasının, küçük işletmeler ve çocuklara yönelik temel programları durdurarak ABD'nin ekonomik ilerlemesini "zayıflayacağını" ve büyük altyapı iyileştirmelerini geciktirebileceğini söyledi.

Dolar %0,06 artışla 149,41 Japon yenine yükseldi. Çarşamba günü 11 ayın en yüksek seviyesi olan 149,71'den düştü. Dolar yen karşısında geçen çeyrekteki %8,66'lık artışın ardından bu çeyrekte %3,54 arttı.

Yen, 150 seviyesi yakınında işlem gördüğü için ilgi odağı olmaya devam ediyor ve bu da Japon yetkililerin müdahalesini teşvik etme potansiyeli olarak değerlendiriliyor.

Cuma günkü veriler, Japonya'nın başkentindeki çekirdek enflasyonun, esas olarak düşen yakıt maliyetleri nedeniyle Eylül ayında art arda üçüncü ayda da yavaşladığını gösterdi.

Euro gün içinde %0,10 artışla 1,0578 dolara ulaştı ancak %3,08'lik düşüşle dolar karşısında son bir yılın en kötü çeyreğine hazırlanıyor. Tek para birimi Çarşamba günü neredeyse dokuz ayın en düşük seviyesi olan 1,0488 dolardan toparlandı.

Cuma günkü verilerin İngiltere'nin ekonomik performansının Kovid-19 salgınının başlangıcından bu yana düşünülenden daha güçlü olduğunu göstermesinin ardından bu hafta 17 Mart'tan bu yana en düşük seviyesini gören sterlin %0,04 artışla 1,2206 dolara yükseldi.

İngiliz para birimi ABD doları karşısında çeyrekte %3,85 kayıpla son bir yılın en kötü performansını sergileme yolunda ilerliyor.9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page