top of page

Dolar, yatırımcıların Fed'in faiz artırımlarını tamamlayacağına dair iddialarıyla değer kaybediyor

Dolar Cuma günü zayıfladı ve traderların ABD Merkez Bankası'nın faiz artırımlarıyla işinin büyük ihtimalle bittiği ve risk algısını artırdığı yönündeki iddiaları nedeniyle bir dizi para birimi karşısında haftalık düşüş yolunda ilerledi.

ABD para birimini altı rakibe karşı ölçen dolar endeksi , Perşembe günü gördüğü bir haftanın en düşük seviyesi olan 105,80'den çok da uzak olmayan bir şekilde %0,122 düşüşle 106,07'ye geriledi.

Endeks, son 16 haftadaki üçüncü hafta kaybıyla hafta boyunca %0,4 düşme yolunda ilerliyor.

CME FedWatch aracı, ABD merkez bankasının Çarşamba günü faiz oranlarını sabit tutmasının ardından, piyasaların Aralık ayındaki faiz artırımı ihtimalini daha önceki %39'a kıyasla %20'nin altında fiyatladığını gösterdi. Ancak Fed, ekonominin dayanıklılığına işaret ederek borçlanma maliyetlerinin daha da artırılmasına kapıyı açık bıraktı.

Bank of Singapur döviz stratejisti Moh Siong Sim, "Fed şu anda finansal koşullar ile faiz artırımları arasında gergin bir ipte yürüyor" dedi ve Fed'in artan tahvil getirilerinin bunun için bazı işler yaptığını ve bekleyip görmeyi göze alabileceğini kaydetti.

Ancak Fed'in politika kararından bu yana 10 yıllık Hazine tahvillerinin getirisi 20 baz puanın üzerinde düştü. Japonya'da tatil, nakit hazine tahvillerinin Cuma günü Asya'da işlem görmemesi anlamına geliyordu.

Sim, "Burada hala endişe yaratabilecek temel bir gerilim var ancak şimdilik piyasa daha rahat bir hale geldi" dedi.

Perşembe günkü veriler, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısının geçen hafta ılımlı bir şekilde arttığını gösterdi; zira işgücü piyasası önemli bir yavaşlamanın az sayıda işaretini göstermeye devam ediyordu.

Reuters'in ekonomistler arasında yaptığı bir ankete göre, ABD'nin Ekim ayında 180.000 yeni iş eklemesinin beklenmesiyle yatırımcıların odağı günün ilerleyen saatlerinde Ekim ayı tarım dışı istihdam verilerine geçecek. Daha zayıf bir sonuç muhtemelen dolar üzerinde daha fazla baskı oluşturacaktır.

Barclays Private Bank baş piyasa stratejisti Julien Lafargue, "Ekim ayı tarım dışı istihdam verileri beklentilerin üzerinde gelse bile, bu Fed'in Aralık ayında faiz artırımına yönelik çağrıları desteklemeye gerek duymaz" dedi.

"Aslında merkez bankası istihdam ve ekonomik büyümeden ziyade enflasyona

odaklanmış gibi görünüyor."

Analistler, gelecek ekonomik verilerin dolardaki zayıflığın devam edip etmeyeceğini belirleyeceğini söyledi.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, daha sağlam bir dezenflasyon eğiliminin olduğunu ve doların daha yumuşak işlem görmesi için ABD işgücü piyasasındaki sıkılığın ve aktivite verilerinin önemli ölçüde gevşemesi gerektiğini söyledi.

Ancak Wong, şimdilik doların hala "önemli getiri avantajını koruduğunu ve bir dereceye kadar güvenli liman aracı olduğunu" söyledi.

Diğer para birimlerinde sterlin, perşembe günü %0,4 artışla birlikte gün içinde %0,02 düşüşle 1,2198 dolarda yer aldı ve haftalık %0,5 artış yolunda ilerliyordu. Euro %0,05 artışla 1,0625 dolara yükseldi ve haftalık %0,5 artış kaydetmeye hazırlanıyor.

İngiltere Merkez Bankası da perşembe günü faiz oranlarını sabit tutmak için diğer büyük merkez bankalarına katıldı ve yakın zamanda faiz indirimine başlamayı beklemediğini vurguladı.

Avrupa Merkez Bankası geçen hafta art arda 10 faiz artışı serisini sonlandırırken, tartışma faiz oranlarının ne kadar yüksek kalacağına dönüştü.

ECB yönetim kurulu üyesi Isabel Schnabel Perşembe günü yaptığı açıklamada, enflasyondaki düşüşün "son aşamasının" en zorlu aşama olabileceğini ve merkez bankasının daha fazla faiz artışına kapıyı henüz kapatamayacağını söyledi.

Yen dolar başına %0,11 değer kazanarak 150,28'e yükseldi ve bu durum yatırımcıların tedirgin olmasına ve Japon yetkililerden müdahale işaretleri beklemesine neden oldu.

Japonya Merkez Bankası'nın getiri eğrisi kontrol politikasında ayarlama yapmasının ardından yen Salı günü dolar karşısında bir yılın, euro karşısında ise 15 yılın en düşük seviyesine dokunarak fırtınalı bir hafta geçirdi.

Reuters'in perşembe günü merkez bankasının düşüncelerine aşina olan altı kaynağa dayandırdığı haberine göre, merkez bankası başkanı Kazuo Ueda, aşırı gevşek para politikasını kaldırmaya devam edecek ve gelecek yıl on yıllık genişlemeci rejimden çıkmaya çalışacak.


Avustralya doları çok az değişiklik göstererek 0,6434 dolarda kaldı ve Perşembe günü ulaştığı bir ayın en yüksek seviyesi olan 0,6456 doların çok az gerisinde kaldı. Yeni Zelanda doları %0,12 artışla 0,5901 dolara yükseldi.

Hem Avustralya hem de kivi hafta boyunca %1,6 artışla Temmuz ortasından bu yana en iyi haftalık performansını kaydetti.

14 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page