top of page

Dolar yeni yılın başında yükseldi ancak hissiyat zayıf

Dolar, Pazartesi günü önemli para birimleri karşısında son altı ayın en düşük seviyesinden şimdilik biraz uzaklaştı.

Piyasalar ABD Merkez Bankası'nın sıkılaştırma döngüsünün sona yaklaştığına dair bahse girdiği ve hava kırılganlığını koruduğu için son zamanlarda zayıfladı.

Yılın ilk ticaret günü, aralarında İngiltere ve Japonya gibi büyük ticaret merkezlerinin de bulunduğu birçok ülkenin tatil nedeniyle kapalı olmasıyla durgun geçti.

Doların diğer majör para birimleri karşısındaki değerini ölçen dolar endeksi , geçen hafta 103.38 civarında gördüğü kabaca altı ayın en düşük seviyesi olan 103.65'te yaklaşık %0.16 artışla işlem görüyordu.

Euro yüzde üçte bir oranında düşerek 1.0680$'a geriledi, ancak Haziran'dan bu yana en yüksek seviyelerinden çok da uzak değil.

Yen karşısında dolar, geçen ay Ağustos ayından bu yana en düşük seviyelerine ulaşarak 130.94'te biraz daha yumuşaktı.

Commerzbank'ta (ETR: CBKG ) forex araştırma başkanı Ulrich Leuchtmann, "Dolar endeksi bugün yükselme girişiminde bulunuyor, ancak geçen yıl kazandığı gücün önemli bir bölümünü kaybettiğini görüyoruz" dedi .

"Son Fed toplantısından sonra piyasa, Fed'in 2023'te faiz indirimine gitmeyeceğine ikna olmadı. İlginç bir yıl olacak."

Artan enflasyonu sınırlamak amacıyla Mart ayından bu yana toplam 425 baz puan faiz artırımına giden Fed, faiz artırımlarını yavaşlatmaya başladı.

Bu Fed sıkılaştırması, dolar endeksini geçen yıl %8 yükselterek 2015'ten bu yana en büyük yıllık sıçramasına yardımcı oldu.

Piyasalar için kilit odak noktası, merkez bankaları ve enflasyonun yanı sıra bir durgunluğun ne kadar uzun ve derin olabileceğine dair sinyaller olmaya devam ediyor.

Uluslararası Para Fonu Genel Müdürü Kristalina Georgieva Pazar günü yaptığı açıklamada, 2023'ün küresel ekonomi için zor bir yıl olacağını söyledi.

Bu arada Çin'den gelen veriler, hükümetin anti-virüs önlemlerini aniden tersine çevirmesinin ardından COVID enfeksiyonları üretim hatlarını süpürürken, fabrika faaliyetinin Aralık ayında art arda üçüncü ayda ve yaklaşık üç yılın en keskin hızında daraldığını gösterdi.

S&P Global'in (NYSE: SPGI ) Alman imalat sektörü için nihai Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Kasım'daki 46,2'den Aralık'ta 47,1'e yükseldi çünkü zayıflayan tedarik zinciri sorunları sektördeki düşüşün hafiflemesine yardımcı oldu.

Euro bölgesi ekonomisi de bir durgunluğa doğru ilerlerken, kış boyunca gaz arzına ilişkin endişeler hafifledi, bu da gerilemenin birkaç ay önce korkulduğu kadar kötü olmayabileceği anlamına geliyor.

ECB başkanı Christine Lagarde hafta sonu yaptığı açıklamada, Euro bölgesi ücretlerinin sanıldığından daha hızlı arttığını ve Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) bunun zaten yüksek olan enflasyonu artırmasını önlemesi gerektiğini söyledi.


Danske Bank baş analisti Piet Haines Christiansen, "Son dönemdeki euro gücü, hem şahin ECB yorumları hem de ABD oranlarında zirve umutları da dahil olmak üzere bir dizi şeyden kaynaklanıyor" dedi.

" Doğal gazda enerji arzının korkulduğu kadar kötü bir durum olmadığı umutları da destekleniyor ."19 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page