top of page

Dolar yumuşadı, Çin yuanı teşvik umutlarından destek aldı

SİNGAPUR (Reuters) - ABD istihdam verilerinin 2-1/2 yılın en küçük artışını göstermesinin ardından, yatırımcıların ABD faiz oranlarının daha ne kadar artacağına ilişkin beklentilerini azaltmasıyla dolar Pazartesi günü savunmaya geçti.

Cuma günkü verilere göre, ABD ekonomisi geçen ay 209.000 iş ekledi ve 15 ay sonra ilk kez piyasa beklentilerinin altında kaldı.

Bu, ABD Hazine getirilerinin düşmesine neden oldu ve Cuma günü yen ve sterlin yükselirken doların bir sepet para birimi karşısında yaklaşık %1 düşmesine yol açtı . [BİZ/]

Japon yeni erken Asya ticaretinde Cuma günkü %1.4'lük kazancının bir kısmından vazgeçerek dolar karşısında %0.2'den fazla düşüşle 142.45'te son işlem gördü. [BİZ/]

Dolar/yen çifti, Japonya'da faiz oranları sıfıra yakın bir yerde sabitlendiğinden ABD getirilerine karşı özellikle hassastır.

Pepperstone'un araştırma başkanı Chris Weston, "(maaş bordrolarına) beklentilerin üzerinde giren bir pazara sahip olduğunuzdan şüpheleniyorum... bu yüzden insanlar bunu göz önünde bulundurarak uzun dolarların bir kısmını geri aldılar," dedi.

"Ayrıca yen'e geri dönen büyük girişler de gördük, bu yen kısa pozisyonlarından bazılarını kapatmak isteyen bazı insanlar gördük."

İngiltere'deki inatçı enflasyonun İngiltere Merkez Bankası'nı faiz oranlarını 25 yılın en yüksek seviyesi olan %6,5'e yükseltmeye zorlayacağına dair bahisler artarken, İngiliz sterlini Cuma günü bir yılın zirvesi olan 1,2850$'a yakın güçlendi ve en son 1,28325$'da işlem gördü. Aralık.

Euro , Cuma günü %0,7 yükseldikten sonra %0,07 düşerek 1,0962 dolara gerilerken, ABD dolar endeksi %0,06 yükselerek 102,36'ya yükseldi ancak Cuma günkü iki haftanın en düşük seviyesi olan 102,22'den çok da uzak değil .

Weston, "Sürdürülüp sürdürülmeyeceği konusunda ABD dolarının hareketine kesinlikle güvenmiyorum" dedi. "Fakat bu, piyasanın Fed'i (parasal sıkılaştırma) döngüsünün sonraki aşamasında açıkça gördüğünü haykırıyor."

Asya'da Pazartesi günü yayınlanan veriler, Çin'in fabrika kapısı deflasyonunun Haziran ayında derinleştiğini ve beklentileri karşıladığını gösterirken, COVID sonrası toparlanmanın duraksamasıyla tüketici fiyatları değişmedi.

Piyasanın verilere tepkisi, Çinli yetkililerin yakında ekonomi için daha fazla teşvik önlemi açıklayacağına dair umutları artırdığı için büyük ölçüde sessiz kaldı.

Sonuç olarak, offshore yuan ve Avustralya doları -Çin, Avustralya ihracatının en büyük alıcısı olduğu için uluslararası piyasalarda yuan için likit bir vekil olarak görülüyor- veriler açıklandıktan sonra sadece biraz gevşedi.

Offshore yuan en son dolar başına 7.2290'dan işlem görürken, Avustralya Doları %0.14 düşüşle 0.6683$'dan işlem görüyor.

OCBC döviz stratejisti Christopher Wong, "Daha yumuşak olan TÜFE, hala zayıf iç talebi yansıtırken, ÜFE deflasyonu fabrikalar üzerindeki baskının altını çiziyor" dedi.


"(Bu) temelde Çin'in teşvik desteğine ihtiyacı olduğunu söylüyor."

Öte yandan, Yeni Zelanda doları %0,12 düşüşle 0,62015$ oldu.
3 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page