top of page

Dow vadeli işlemleri 30 puan düştü; Fed toplantısı öncesi belirsizlik

Yatırımcılar gelecek haftaki Federal Rezerv politika belirleme toplantısı öncesinde belirsiz ekonomik görünümden endişe ederken, ABD hisse senetleri Salı günü marjinal bir düşüşle açıldı ve geçen haftaki büyük kazançların bir kısmını geri vermeye devam ediyor.

06:55 ET'de (10:55 GMT), Dow vadeli işlem sözleşmesi 30 puan veya %0,1 düştü, S&P 500 vadeli işlemleri 3 puan veya %0,1 daha düşük işlem gördü ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri 10 puan veya %0,1 düştü.

Ana Wall Street endeksleri, federal borç tavanını kaldıran yasa tasarısının yasalaşmasıyla oluşan güvenin, dünyanın en büyük ekonomisindeki büyümenin yavaşladığına dair yeni kanıtlar karşısında azalmasıyla Pazartesi günü düşüşle kapandı.

Mavi çipli Dow Jones Sanayi Ortalaması 200 puan veya %0,6 düştü, geniş tabanlı S&P 500 geçen hafta Mart ayından bu yana en iyi haftasını kaydettikten sonra %0,2 düştü ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,1 yükseldi.

Pazartesi günkü beklenmedik derecede zayıf ABD hizmet verileri, beklentiler dengesini Federal Rezerv'in art arda 10 faiz artırımının ardından önümüzdeki hafta faiz oranlarını duraklatmasına doğru çevirmiş olabilir , ancak enflasyon merkez bankasının hedefinin oldukça üzerinde kaldığı için belirsizlik hâlâ hüküm sürüyor.

ING analistleri bir notta, "[Mayıs ISM hizmetleri verilerinin] faaliyet ve fiyat seviyeleri ABD'deki durgunluk anlatısını destekledi ve Cuma günkü güçlü NFP istihdam raporunun kalitesini daha da sorguladı" dedi. "Ancak, ABD veri takvimi bu haftanın geri kalanında oldukça sakin ve piyasa gelecek haftaki Mayıs TÜFE verilerine ve 14 Haziran FOMC toplantısına ilişkin pozisyonlarını koruyabilir."

Bu ayki faiz kararına , önümüzdeki aylarda Fed politika yapıcılarının faizlerin yönüne ilişkin yeni bir "nokta grafiği" tahminleri ve gayri safi yurtiçi hasıla ve işsizlik eşlik edecek.

Kurumsal haberlerde, jöle ve krema üreticisi JM Smucker (NYSE: SJM ), eğlence araçları üreticisi Thor Industries (NYSE: THO ) ve çevrimiçi kişisel tasarım firması Stitch Fix (NASDAQ: SFIX ) gibi şirketlerin kazançları planlanıyor .

Apple (NASDAQ: AAPL ), teknoloji devinin Pazartesi günkü bir etkinlikte yeni Vision Pro karma gerçeklik başlığını tanıtmasının ardından da ilgi odağı olmaya devam edecek .

Petrol fiyatları Salı günü geriledi ve trader'ların dikkatlerini Suudi üretim kesintisinin ardından zayıflayan ABD ekonomik zeminine çevirmesiyle önceki seanstaki keskin kazanımlarının bir kısmını geri verdi.

06:55 ET itibariyle, ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,3 düşüşle varil başına 70,52 dolardan işlem görürken, Brent kontratı %2,1 düşüşle 75,11 dolardan işlem gördü.

Dünyanın bir numaralı ihracatçısı Suudi Arabistan, düşen ham petrol fiyatlarını artırmak amacıyla hafta sonu, Mayıs ayındaki üretim seviyelerine kıyasla Temmuz ayından itibaren günde yaklaşık bir milyon varil ek kesinti sözü verdi.

Amerikan Petrol Enstitüsü'nden geçen hafta ABD ham petrol stoklarının büyüklüğünü tahmin eden endüstri verileri , önceki haftaki 5 milyon varillik ağır artışın ardından seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

Ek olarak, altın vadeli işlemleri %0,3 artışla 1.980,45$/ons olurken, EUR/USD %0,2 düşüşle 1,0696'dan işlem gördü.
4 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page