top of page

Durgunluk Korkuları Büyürken Haftalık Kazançlar için Altın Ayarlandı,ABDİstihdam Verileri Bekleniyor

Altın fiyatları Cuma günü kazançlarını artırdı ve yavaşlayan küresel büyümenin yarattığı tedirginliğin ortasında haftayı yükselişle sonlandırmaya hazırlanırken, ABD tarım dışı istihdam verileri öncesinde dolardaki kayıplar da metallere yardımcı oldu.
Çoğu endüstriyel metal fiyatları, dolardaki kayıpların bir miktar baskıyı hafifletmesiyle yükseldi. Ancak genel olarak zayıf üretim verilerinin ardından haftayı daha düşük kapatacak şekilde ayarlanmışlar.
2106 ET (0110 GMT) itibarıyla, spot altın , önceki seansta %1.6 oranında ralli yaptıktan sonra ons başına 1.792'de hafifçe yükseldi. Altın vadeli işlemleri %0,1 artışla 1,808,30 dolardan işlem gördü.
Her iki fiyat göstergesi de, dünya genelinde giderek artan sayıda kasvetli ekonomik göstergenin yaklaşan durgunluk endişelerini derinleştirmesiyle haftayı %1,5 artışla kapatacak şekilde ayarlandı.
Asya'da güvenli liman talebi, Pekin'in "askeri tatbikatın" bir parçası olarak adanın çevresine füzeler fırlatmasının ardından Çin ile Tayvan arasındaki gerilimin artmasıyla da desteklendi . Hareket, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin bu hafta Çin'in karşı çıktığı Tayvan ziyaretine misilleme olarak yapıldı.
Ancak ABD Dolar Endeksi Perşembe günü %0,8 düştü ve Cuma günü , günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak önemli ABD tarım dışı maaş bordrosu verileri öncesinde volatilitenin başlamasıyla sessiz kaldı .
Federal Rezerv'in faiz oranlarını daha da artırma planlarını etkilediği göz önüne alındığında, yatırımcılar okumayı yakından izleyecekler. Beklenenden daha güçlü bir okuma, iş piyasasında esnekliğe işaret edebilir ve Fed'e oranları yükseltmek için daha fazla alan verebilir .
Platin Vadeli İşlemleri %0,6 yükselirken, Gümüş Vadeli İşlemleri %0,3 yükseldi.
Endüstriyel metaller arasında, Bakır Vadeli İşlemleri Cuma günü %0,6 yükseldi ve büyük ölçüde düşen dolarla desteklendi. Ancak, Çin ve Euro Bölgesi'nden gelen zayıf imalat verilerinin bu yıl talep için iç karartıcı bir tablo çizmesinin ardından, kırmızı metal haftayı yaklaşık %3 düşüşle kapatacak.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page