top of page

ECB’nin faiz kararı ve ABD verilerinin ardından DXY yönünü yukarı çevirdi

ABD’de yıllık enflasyonun %3,7 oranında açıklanarak beklentilerin üzerinde kalmasının ardından DXY’de dün hafif artış eğilimi kaydedildi. Dolar, ortalamada majör para birimlerine karşı %0,2 yükselişle 104,75 seviyesine yükseldi.

Bugün ise ECB’nin faizleri 25 baz puan artırması ve ABD’den gelen ÜFE ve perakende satış verilerine ilk tepkiler DXY’de yükselişin devamını sağladı. DXY, yeniden 105 bandına adım atarken EUR/USD paritesi, an itibarıyla 1,07’nin altına doğru hareket etti.

Dün ABD’de açıklanan enflasyon verisinin önümüzdeki hafta Fed’in faizleri sabit bırakacağına dair beklentileri değiştirmezken ECB’nin faiz artırım kararı sonrası EUR/USD, en son Haziran ayında görülen dip bölgeleri test etmeye devam etmeye başladı.

Bu gelişmeye ek olarak ABD ÜFE’sinin aylık %0,7 artışla %0,4 olan beklentilerin üzerinde geldiği görüldü. Bunun yanında perakende satışlar da %0,6 aylık yükselişle beklentilerin üzerinde kaldı. ABD’de ekonomik aktivitenin canlı kaldığı gösteren veriler, dolar endeksinin yukarı yönlü hareketi için tetikleyici oldu.

USD/JPY, hafta başında Japonya Merkez Bankası’nın negatif faiz politikasını sonlandırabileceği yönünüdeki sinyallerin ardından 145 seviyesine kadar geriledikten sonra haftanın geri kalanında yönünü yeniden yukarı çevirdi. Yen’in zayıf görünümü devam ederken parite, bugün 147 bandına adım atarak son 10 ayın en yüksek seviyelerinde hareketine devam ediyor. Bunun yanında yatırımcılar, Japonya Merkez Bankası’nın herhangi bir politika değişikliği ihtimaline karşı tetikte beklemeye devam ediyor.

USD/RUB, bu hafta petrol fiyatlarındaki artış ile birlikte zayıflayarak 92 seviyesine kadar geriledi. Haftanın ikinci yarısında kararsız hareket eden parite, bugün 95 seviyesinde el değiştiriyor.

Güncel durumda USD/RUB, ABD enflasyon verilerinin ardından oluşan volatilite sonrası sabit kaldıktan sonra gözler yarın açıklanacak olan Rusya Merkez Bankası’nın faiz kararına çevrildi. Beklenti Rusya Merkez Bankası’nın faizi %12’de sabit tutacağı yönünde. Diğer yandan Rusya, aylardır %7,5 seviyesinde sabit tuttuğu faiz oranını, geçen ay rublede hızlı değer kaybı devam ederken ani bir kararla %12’ye yükseltti.

Geçen ayki sürpriz faiz artışı kararı sonrası USD/RUB, %8’i bulan düşüş kaydettikten sonra bir aylık periyotta yönünü yeniden yukarı çevirdi ve geçen hafta itibarıyla 98 seviyesine kadar yükseldi. Bu hafta ise 92 - 97 aralığında volatil hareket eden paritenin yeni bir yön arayışında olduğu görülüyor.6 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page