top of page

Ekonomik faaliyetlerdeki iyileşme petrol fiyatlarını yükseltiyor


Büyük ekonomiye sahip ülkelerde büyümeye dair verilerin beklentilerden iyi gelmesi petrolü destekliyor. Bugün Brent fiyatı 88 dolar, ham petrol de 82 dolardan işlem görüyor.

Bu ay petrol fiyatlarının %5’e yakın yükselmesinde Çin, ABD ve Avrupa verileri etkili oldu. Covid nedeniyle zor günler geçiren Çin kısıtlamaları büyük oranda kaldırdı.

Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve PMI rakamlarının beklentilerden iyi gelmesi resesyon endişelerini azalttı.

ABD’de perakende satışlar ve sanayi üretiminde düşüş olurken istihdamın güçlü olması ve enflasyonun aylık bazda gerileme göstermesi ülke ekonomisinin bu yılı sanılan kadar kötü geçirmeyeceği beklentisini artırdı.

ABD Başkanı Biden’dan veto

ABD’de stratejik petrol rezervleri, Rusya-Ukrayna savaşında ABD’nin Ukrayna’nın yanında yer alması ve Rusya ile karşılıklı ambargolar uyguladıkları dönemde kullanılmıştı. ABD’de benzin fiyatlarının rekor yüksek seviyelere çıkması ve enflasyonu artırması nedeniyle ABD Başkanı Biden, stratejik petrol rezervlerinin piyasaya verilmesi kararını onaylamıştı.

Şimdilerde ABD’de Cumhuriyetçiler, ABD Başkanı Biden üzerinden bu yetkinin alınması için bir hazırlık başlattı. Biden, kendisine gelecek bu tasarıyı veto edeceğini açıklarken Demokratlar, gerekli durumlarda bu rezervlerin kullanılmasının doğru olduğu görüşünde.

Jeopolitik ve diplomatik risklerin Mart 2022’ye göre azalması petrol fiyatlarını da düşürdü. Öte yandan küresel büyüme endişeleri petrol talebini azaltacağı için fiyatları yılın son aylarında da baskıladı.

Son günlerde gelen verilerin pozitif olması ise petrolde yükseliş sağlıyor.

*Takip etmeniz gereken 5 finansal araç

Piyasaların hareketlendiği şu günlerde yatırımcıların aklında tek bir soru var: Hangi finansal araçları takip etmeliyiz?

Bu sorunun yanıtı için 25 Ocak Çarşamba günü saat 20.00'de webinar’ımıza davetlisiniz!

Ömer Faruk Zorbacı, “Ayı mı Boğa mı?” başlıklı yayında takip edilmesi gereken finansal araçlar hakkında ipuçları verecek.

8 görüntüleme0 yorum
bottom of page