top of page

Ekonomik görünüm kararırken petrol toparlanma mücadelesi veriyor

Petrol fiyatları, Çin'den gelen hayal kırıklığı yaratan ekonomik sinyaller ve ABD'de olası bir resesyona ilişkin endişelerin bu yıl ham petrol talebine ilişkin şüpheler oluşturmasıyla, hafta boyunca elde ettiği tüm kazanımları sildikten sonra Cuma günü daha da düştü.
Çin'den gelen zayıf ticaret ve enflasyon verileri, piyasaların ülkedeki COVID sonrası ekonomik toparlanma hızını daha fazla sorgulamasına neden olduğundan, ham petrol fiyatları son iki seansta büyük kayıplar kaydetti .
Zayıf veriler, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün Çin'in bu yıl petrol talebini rekor seviyelere taşıyacağına dair tahmininden büyük ölçüde ağır bastı. OPEC, aylık raporunda bu yılki petrol talebi tahminini bir miktar yükseltti.
Brent petrol vadeli işlemleri %0,3 düşüşle varil başına 74,78 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham petrol vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 70,81 dolara geriledi. Her iki sözleşme de, son iki haftada kaydettiği kayıpların ardından hafta boyunca marjinal olarak düşük işlem gördü.
ABD'de işgücü piyasasının yavaşladığına dair işaretler ve ülkedeki bankacılık krizine ilişkin yenilenen korkular da petrol piyasalarını baskı altına aldı.
ABD'nin temerrüde düşmesi için son tarih olan 1 Haziran yaklaşırken, ABD borç limitinin yükseltilmesiyle ilgili devam eden tartışmalar arasında, daha geniş piyasa hissiyatı gergin durumda. Ancak basında çıkan haberlere göre, Başkan Joe Biden ile Cumhuriyetçi politika yapıcılar arasındaki Cuma günü yapılacak toplantının önümüzdeki haftaya ertelendiği görüldü.
ABD enflasyonunun yapışkan kalmaya devam ettiğine dair işaretler, piyasaların Federal Rezerv'in bu yıl herhangi bir faiz indirimi yapacağına ilişkin beklentilerini büyük ölçüde azalttığından, dolardaki keskin toparlanma petrol piyasalarını da çökertti.
Daha güçlü bir dolar, ham petrolü uluslararası alıcılar için daha pahalı hale getirerek talebi azaltıyor.
ABD envanter verileri, Stratejik Petrol Rezervinden (SPR) istikrarlı düşüşler geçen hafta stokların beklenmedik bir şekilde artmasına neden olduğundan, bu hafta piyasalara karışık ipuçları verdi.
Ancak benzin ve distilat stoklarındaki keskin düşüşler, ABD yakıt talebinin yaz mevsimine doğru arttığını gösterdi. Yine de bu, fiyatlar için yalnızca sınırlı bir artış sağladı.
ABD'nin SPR'yi potansiyel olarak yeniden dolduracağına dair spekülasyonlar, bu hafta petrol fiyatlarına bir miktar destek sağladı, ancak Beyaz Saray şimdiye kadar ham petrol alımına ne zaman başlamayı planladığına dair çok az ipucu verdi.21 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page