top of page

Ekonomik Takvim – Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme


Cuma günü yayınlanacak olan ABD iş raporu, haftanın ana ekonomik gelişmesi olacak. Yatırımcılar, iş büyümesinde beklenenden yavaş geçen iki ayın ardından işgücü piyasasında iyileşme işaretleri bekliyor. İkinci çeyrek bitiyor ve piyasa izleyicileri, 2021’in güçlü geçen ilk yarısından sonra ikinci yarıyı gözlüyor. Perşembe günü OPEC+ toplanıyor. Enerji yatırımcıları, talep görünümündeki iyileşme sürdükçe ek üretim artışı bekliyor. Diğer yandan Çarşamba günü paylaşılacak olan Euro bölgesi enflasyon verileri, Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) kısa vadeli fiyat artışlarını görmezden gelme kararını test edebilir.

İşte yeni haftaya başlarken piyasada bilmeniz gerekenler:


1. İş raporu

Haziran ayı tarım dışı istihdam raporunun, ekonomiye 580.000 yeni iş eklendiğini göstermesi bekleniyor. Bu da işsizlik oranını %5,8’den %5,7’ye çekecek.

Artan enflasyona ve toparlanma gücüne dair endişeler yatırımcıların zihninde büyük yer kaplarken piyasa, ücret büyümesi ve işgücü katılımını da kapsayan diğer işgücü istatistiklerini de inceleyecek.

Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell, merkez bankasının işgücü piyasasında “kapsamlı ve yaygın” bir toparlanmayı teşvik etme taahhüdünü yineleyerek hala çok vakit olduğunu ve desteğe ihtiyacın sürdüğünü belirtti.

Powell, “toparlanmanın ilk aşamalarında çok hızlı yaşanan iş artışı, esasen eski işe dönüşü de içeriyor” dedi. “Şimdi yeni iş aramaları var ve bu daha yoğun ve zaman alan bir eşleştirme fonksiyonu.”


2. Ekonomi verileri

Cuma günkü iş raporu öncesinde piyasalar askıda konut satışları, ADP özel sektör istihdamı, işsizlik başvuruları ve ISM imalat aktivitesi verilerini elde edecek.

ISM verileri, maliyetleri artıran tedarik zinciri sorunlarının altını çizerek enflasyonun uzunca bir süre daha yüksek olma olasılığını artırabilir.

Takvimde birçok Fed yetkilisi de yer alıyor. Bu isimler arasında New York Fed Başkanı John Williams, Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin ve Fed Başkan Yardımcısı Randal Quarles var.


3. Yarıyıl


Yatırımcılar, piyasalarda güçlü geçen altı ayın ardından ilk yarının bittiğini gördüğü için üzülebilir. Küresel piyasalar, yüzyıl başından beri gördüğü en güçlü ikinci ilk yarıyı paylaşma yolunda ilerliyor ancak ikinci yarıyı tahmin etmek zor görünüyor.

D.A. Davidson varlık yönetimi araştırma direktörü James Ragan, Reuters’e yaptığı açıklamada “piyasa birkaç korkuyu atlatmış olabilir ve ikinci yarıya baktığımızda… muhtemelen birkaç ay öncesine göre çok daha fazla risk var” dedi.

Başkan Joe Biden’in 1,2 trilyon dolarlık altyapı anlaşması, ABD piyasalarını desteklemeye devam edecek ancak diğer endişeler sürüyor.

Covid-19 virüsünün yüksek bulaşıcılığa sahip varyantının hızla yayılması, normalleşmeye dönüşü ertelerken küresel ekonomiye yön veren Çin’deki toparlanma, yavaşlamış görünüyor. Tedarik zinciri zorlukları, enflasyonu yükselterek büyük ekonomilerin, ek teşviki gerekçelendirmede zorluk yaşamasına yol açıyor.


4. OPEC+ toplantısı

OPEC+, Perşembe günkü resmi toplantı öncesinde küresel petrol piyasasının durumunu değerlendirmek için önümüzdeki hafta toplantı yapacak.

Talep görünümü toparlanmaya devam ederken Perşembe günkü toplantıda ek üretim artışı kararı çıkması bekleniyor.

Cuma günü petrol fiyatları, Ekim 2018’den beri gördüğü en yüksek seviyeye ulaşarak her iki sözleşmenin de art arda beşinci haftada kazanmasını sağladı.

OANDA’da kıdemli piyasa analisti olan Edward Moya, Reuters’e yaptığı açıklamada “OPEC+ 1 Temmuz’daki toplantısında sadece ufak bir artış kararı verme olasılığı ile piyasada arzın dar olacağı beklentileri ve gelişen bir talep görünümü üzerine ham petrol fiyatları ralli yaptı” dedi.


5. Euro bölgesi enflasyonu

Euro bölgesi Çarşamba günü Haziran ayına ait flaş enflasyon rakamlarını paylaşacak. Artan fiyat baskılarıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

Euro bölgesi enflasyonu, Mayıs ayında ECB’nin %2’lik hedefinin üzerine çıktı ancak ECB baş ekonomisti Philip Lane, zayıf ücret büyümesine işaret ederek enflasyon baskılarının geçici olduğu fikrini reddetti.

Ancak ECB’nin diğer yönetim kurulu üyeleri, tedarikte yaşanan darboğazların yol açtığı son fiyat artışlarının, uzun vadeli bir eğilime dönüşebileceği olasılığını alenen düşünmeye başladı. Büyük tartışma sürüyor.

15 görüntüleme0 yorum
bottom of page