top of page

El Salvador 400 Bitcoin aldı
El Salvador Başkanı Nayib Bukele, salı

günü 200 yeni Bitcoin daha aldıklarını ve şu ana kadar toplamda 400 Bitcoin'lerinin olduğunu söyledi.

El Salvador Başkanı Nayib Bukele, salı günü kripto paraları kanuni para olarak kabul etmeye hazırlanırken toplamda 400 Bitcoin aldıklarını duyurdu. Şu ana kadar alınan kripto paraların piyasa değerinin 20 milyon dolar olduğu tahmin edilirken Bukele daha fazla kripto para almayı hedeflediklerini söyledi.

Ülkede yaşayanlar kimlik numaralarıyla hükümetin sağladığı Bitcoin cüzdanı Chivo’ya erişebilecek ve cüzdanın içerisinde önceden yatırılmış 30 dolar değerinde Bitcoin olacak.


İşletmeler kripto paraları kabul etmek zorunda olacak ve hükümet vergi ödemelerini dahi kripto para ile kabul edebilecek. Başkan Bukele, bu uygulamayla beraber daha çok insanı finansal sistemin içerisine çekmek ve para transferini daha ucuz hale getirmek istiyor.


Bitcoin salı günü El Salvador’dan gelen haberler sonrasında 52 bin doların üzerine tırmanarak 13 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.


En son 23 Ağustos’ta 50 bin doların üzerini gören Bitcoin, sonrasında 46 bin dolara kadar gerilemişti. Buna rağmen Temmuz ortasından bu yana yüzde 70'ten fazla değer kazanan Bitcoin, 30 bin dolardan 52 bin 600 dolara tırmandı.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page