top of page

Emtia endeksinde 1,5 yılın en büyük düşüşü!


Birçok farklı emtianın fiyat performansını ölçen Bloomberg Emtia Endeksi salgının başından bu yana en büyük yüzdelik geri çekilmeyi yaşadı.


Fed Başkanı Jerome Powell salı günü enflasyonun artık geçici olmadığını kabul etti fakat Bloomberg Emtia Endeksi teknik bir düzeltmenin yaşanacağına işaret ediyor. Birçok farklı emtianın fiyat performansını ölçen endeks salgının başından bu yana en büyük yüzdelik geri çekilmeyi yaşadı.

Bloomberg Emtia Endeksi içerisindeki en büyük pay doğalgaz ve petrolde bulunuyor. Kasım ayında petrol fiyatlarında yaşanan düşüş de endeksteki bu hızlı gerilemede önemli rol oynadı.Powell, enflasyonun uzun süredir Fed'in yüzde 2 hedefinin çok üzerinde seyrettiğine işaret ederek, enflasyonun "geçici" olduğu değerlendirmesinin bir kenara bırakılmasının zamanı olduğunu söyledi.

Fed'in araçlarını yüksek enflasyonun kalıcı hale gelmediğinden emin olmak için kullanacaklarını vurgulayan Powell, yüksek enflasyonun gelecek yılın ortalarına kadar sürmesinin beklendiğini belirtti.

4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page