top of page

Emtia slaydı olarak stoklar enflasyon korkuları için bir merhem sunuyor

Hisse senetleri ve tahviller Cuma günü, yatırımcıların merkez bankalarının enflasyonu düşürmesi üzerine bahse girmesiyle, büyüme korkuları emtiaları sürüklerken, bir ay içinde ilk haftalık kazancına yöneldi.
Petrol de bir gecede düştü ve Brent ham petrol vadeli işlemleri haftalık %2 düşüşle 110.62$/varil olurken, gösterge tahıl fiyatları Chicago buğdayı ile haftada yaklaşık %9 ve Mart ayından bu yana en düşük seviyesi olan 9.42$ ile geriledi. [O/R][GRA/]
Enerji ve gıda enflasyonun itici güçleri olduğundan, fiyat düşüşleri hisse senetlerinde bir miktar rahatlama sağladı. Son zamanlardaki bazı ağır kayıpların ardından, MSCI'nin Dünya hisse senedi endeksi haftalık %2 arttı.
MSCI'nin Japonya dışındaki en geniş Asya-Pasifik hisseleri endeksi Cuma günü, Çin'in teknoloji baskısının azaldığına dair ipuçlarıyla birlikte %5 yükselen Alibaba'dan (NYSE: BABA ) kurtarılan kısa satıcıların gurur duymasıyla %1 yükseldi.
Japon Nikkei endeksi %0,8 yükseldi ve haftalık %1,6 kazanç elde etti ve S&P 500 vadeli işlemleri , endeksin bir gecede yaklaşık %1 artmasının ardından yatay seyretti. ABD doları, bir dizi önemli para birimi karşısında yirmi yılın en yüksek seviyesinin hemen altında seyrediyor.
NatWest piyasa stratejisti Brian Daingerfield, "Hammadde fiyatlarındaki son düşüşlerin ardındaki suçlu piyasa ani bir yavaşlama endişesi olsa da, düşük emtia fiyatları, doktorun küresel ekonomi için tam olarak emrettiği şey gibi görünüyor" dedi.
"Sert iniş korkularımızın çoğu, emtia fiyatlarına bağlanan endişelerle ilgilidir."
Bu hafta boyunca yumuşak veriler suçlandı.
Japonya, İngiltere, euro bölgesi ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki fabrika faaliyet göstergelerinin tümü Haziran ayında yumuşadı ve ABD'li üreticiler, güven düşüşü karşısında iki yıl içinde yeni siparişlerde ilk açık düşüşü bildirdiler.
Tahviller, Almanya'nın iki yıllık getirilerinin 2008'den bu yana en büyük düşüşünde 22 baz puanlık düşüşle birlikte, agresif faiz artırımlarına yönelik bahislerin azaltılması gerektiği umutlarıyla sert yükseldi. [GVD/EUR]
Gösterge 10 yıllık Hazine getirisi bir gecede 7 baz puan düştü ve %3.0944'te sabit kaldı. [BİZ/]
ABD doları son zamanlardaki yüksek seviyelerden düştü, ancak yatırımcılar temkinli kaldığı için çok fazla değil. En son euro başına 1.0529$'da oldukça sabit kaldı ve 134.79 yen aldı. [FRX/]
Yen bu hafta istikrar kazandı ve Cuma günü Japon enflasyonunun Japonya Merkez Bankası'nın art arda ikinci ay %2 hedefini aşmasından ve ultra kolay politika duruşuna biraz daha baskı yapmasından biraz destek aldı.

Avrupa Merkez Bankası ve Federal Rezerv konuşmacıları, İngiliz perakende satış verileri ve Alman iş güveni ile birlikte günün ilerleyen saatlerinde yakından izlenecek. Bunun ötesinde, asıl endişe, bunların şirket performansı için ne anlama geldiğidir.
Singapur'daki Saxo aracı kurumunun piyasa stratejisti Charu Chanana, "İkinci çeyrek kazanç raporları, kazanç görünümü şu ana kadar önemli ölçüde bozulmadığı için piyasaya şok dalgaları gönderecek ve bu, resesyon endişelerini daha da artıracak" dedi.


4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page