top of page

Emtia ve para piyasasında hafta ortası

BRENT


Powell’in konuşması sonrası doların güçlenmesiyle birlikte Brent, kısa vadeli destek seviyesini kırarak %3,66 değer kaybıyla günü 83 dolar seviyesinden tamamladı. Güne ise tepki hareketiyle başlayan Brent'in teknik göstergelerine baktığımızda bazı kısa vadeli göstergelerde toparlanma çabası olmasına rağmen kesin bir dönüş sinyalinden söz edemeyiz. 82.40 dolar seviyesini kısa vadeli ilk destek noktası olarak izleyeceğiz. Bu desteğin kırılması durumunda geri çekilme hız kazanabilir. 86.90 dolar seviyesini ise ilk direnç noktası olarak hedefleyebiliriz.


ONS ALTIN (XAU/USD)


Powell’in konuşması sonrası ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükselişle birlikte geri çekilen Ons Altın, dün %1,77 değer kaybederek kısa vadeli destek seviyesini kırmasıyla, günü 1814,07 dolar seviyesinden tamamladı. Teknik göstergelere baktığımızda ise güç kaybı izlenmektedir. Ons Altında 1804 dolar seviyesi, kısa vadeli görünüm açısından önemini koruyor. Bu destek seviyesinin üzerindeki hareketlerde tepki hareketleri görebiliriz. Ancak 1804 dolar desteğinin kırılması durumunda Ons Altında satış baskısı artabilir. İlk direnç noktası olarak ise 1861 dolar seviyesini izleyeceğiz.


GRAM ALTIN


Dolar endeksine odaklanan Gram Altın, dün %1,60 değer kaybıyla 1102,93 dolar seviyesinden gün kapanışı gerçekleştirdi. İndikatörlere baktığımızda ise bazı kısa vadeli göstergelerde toparlanma çabası görülmesine rağmen kesin bir dönüş sinyalinden söz edemeyiz. Kısa vadeli görünüm açısından Gram Altının, 1094 dolar desteğinin üzerinde kalması önemini koruyor. Bu desteğin kırılması durumunda satış baskısı derinleşebilir. Alt destek noktaları olarak 1076 ve 1068 dolar seviyeleri izlenebilir. 1120 dolar seviyesi ise kısa vadede ilk direnç noktası olarak izlenebilir. Bu direncin üzerinde kalıcılık sağlanması durumunda yukarı yönlü hareketler izlenebilir.


GÜMÜŞ (XAG/USD)


ABD Fed Başkanının sıkı para politikasına yönelik mesajlar vermesiyle, ABD tahvil faizlerinde yaşanan yükseliş sonrası kıymetli madenlerdeki geri çekilmenin etkisiyle Gümüş, dün %4,49 değer kaybederek günü 20,08 dolar seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Kısa vadeli destek seviyesi olarak 19,70 dolar seviyesini izleyeceğiz. Bu desteğin kırılması durumunda Gümüşte aşağı yönlü eğilim hız kazanabilir. 17,50 ve 16,30 dolar seviyelerini alt destek noktaları olarak izleyebiliriz. Yukarı yönlü hareketlerde ise ilk direnç noktası olarak 21.20 dolar seviyesini izleyeceğiz.


EUR/USD


Fed Başkanı Powell’in sıkı para politikalarına yönelik mesajlarının ardından faiz artırımı beklentilerinin artmasıyla beraber euro/dolar paritesi, dün %1,18 değer kaybederek günü 1,0551 seviyesinden tamamladı. Gün içinde aşağı yönlü hareketine devam eden paritede, 1,0530 desteğinin kırılmasıyla birlikte indikatörlerde güç kaybı izlenmektedir. Kısa vadeli görünüm açısından 1,0530 desteğinin üzerindeki kapanışlar önemli. Bu desteğin altındaki kapanışlarda paritede satış baskısı derinleşebilir. İlk direnç noktası olarak ise 1,0630 seviyesini izleyeceğiz.


Dolar Endeksi (DXY)


Powell’in konuşması sonrasında risk algısının bozulmasıyla Dolar Endeksi, %1,21 artış göstererek 105,61 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Güne yükseliş hareketiyle başlayan dolar endeksinin teknik göstergelerine baktığımızda ise pozitif görünüm izlenmektedir. Kısa vadeli yükseliş hareketinin devamı açısından 106,20 seviyesinin üzerinde kapanış gerçekleştirmesi gerek. Üst direnç noktaları olarak ise 107,40 ve 109 seviyeleri hedeflenebilir. 104,05 seviyesinin ise ilk destek noktası olarak verebiliriz.22 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page